banner15

Gazze'de su sıkıntısı artıyor

İsrail yönetiminin sınır bölgelerinde kuyular kazmak suretiyle su çalması sonucu Gazze Şeridi'ndeki mevcut su sıkıntısı daha da artıyor

Gazze'de su sıkıntısı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin Gazze Şeridi sınırında su kuyuları açması nedeniyle bölgedeki mevcut su sıkıntısının daha da arttığı bildirildi.

Gazze'deki Su İdaresi Başkanı Yasir eş-Şanti, düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki su durumunun kötüleştiğine dikkati çekerek, "İsrail yönetiminin sınır bölgelerinde kuyular kazmak suretiyle su çalması sonucu Gazze Şeridi'ndeki mevcut su sıkıntısı daha da artıyor." dedi.

Bölgedeki içme sularının yaklaşık yüzde 85'indeki klorür ve nitrat oranının Dünya Sağlık Örgütü standartlarının çok üstünde olduğunu kaydeden Şanti, bölgedeki altyapı ve su sistemlerinin yenilenmesi için İsrail ablukasının bir an önce kalkması gerektiğini vurguladı.

İsrail, Hamas'ın 2006 yılındaki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından, Gazze'ye abluka uygulamaya başlamış, 2007 yılı ortasından itibaren de ablukayı daha da şiddetli şekilde uygulamaya devam etmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48