banner39

Gazzeli kız tweetleriyle 'Filistinlilerin sesi' oldu

Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa'nın hemen arkasında yaşayan 16 yaşındaki Farah yaşanan katliamı en gerçek haliyle dünyaya aktarıyor

Gazze Saldırısı 04.08.2014, 08:56 04.08.2014, 09:16
Gazzeli kız tweetleriyle 'Filistinlilerin sesi' oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Times gazetesi "yatak odasından attığı tweetlerle Filistinlilerin gayriresmi sesi olan" 16 yaşındaki Farah Baker'ın öyküsünü sayfalarına taşıdı.

Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa'nın hemen arkasında yaşıyor Farah...Beyin cerrahı olan babası her gün ağır yaralı çok sayıda kişiyi ameliyat ediyor.

Filistinli genç zaman zaman videolar, zaman zaman audiolar eşliğinde İsrail'in saldırılarını, Gazze'den korkunç bazı insan manzaralarını anlatıyor.

Farah Baker, İsrail'in Gazze'ye yönelik en ağır saldırılarından birini düzenlediği 28 Temmuz'da attığı bir tweette, "Gazze benim bölgem ve ağlamadan duramıyorum. Çünkü bu akşam ölebilirim" yazmıştı. Mesaj 17 bin kişi tarafından retweet'lendi, dünyanın her yerinden Farah'a destek mesajları yağdı.

İsrail'in Gazze'de saldırıları başladığı dönemde 800 takipçisi vardı Farah'ın. Bu sabah itibarıyla bu rakam 141 bini aşmış durumda.

Farah'ın 23 yaşındaki ablası Rena da İsrail'in 2012'deki saldırıları sırasında sosyal medyayı kullanmaya başlamış. Rena yüksek lisans eğitimi için İngiltere'ye gelince, görev bu kez Farah'a düşmüş.

Times'a konuşan Farah "Herşeyi belgeleyerek ve halkıma mesaj ileterek farklı birşey yapmayı amaçladım" diyor ve ekliyor:

"Gazeteciler görevlerini yapıyor. Ben ise İngilizce iletişim kuran bir genç olarak yaşananların kişisel tarafını gösteriyorum...Uyumuyorum, yemiyorum, hiçbir şey yapmıyorum. Sadece odamda oturuyor, radyo dinliyor ve tweet atıyorum. Bazen ses duymamak için yastıkla gözlerimi ve kulaklarımı kapatıyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?