banner39

Hamas'tan ateşkes iddialarına yalanlama

Hamas Siyasi Büro Üyesi Merzuk, İsrail ile Filistinli direnişçi gruplar arasında 72 saatlik geçici ateşkese varıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtti

Gazze Saldırısı 10.08.2014, 15:52 10.08.2014, 16:26
Hamas'tan ateşkes iddialarına yalanlama

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, İsrail ile Filistinli direnişçi gruplar arasında 72 saatlik geçici ateşkese varıldığı yönündeki haberleri yalanladı.

Ebu Merzuk, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistinli direnişçi gruplar arasında 72 saatlik geçici ateşkese varıldığı yönünde medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Ebu Merzuk, Mısır'ın başkenti Kahire'de ateşkes görüşmelerini yürüten heyette yer alıyordu.

Hamas liderlerinden İzzet Er-Reşk de "İsrail'in teklifini reddettik,Mısır'ın yeni planı üzerine çalışıyoruz" açıklaması yaptı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti. Yaklaşık bir ay süren saldırılardan sonra, 5 Ağustos Salı günü 08.00'de, İsrail ordusu kara birliklerini Gazze'den çektiğini açıklamış, 72 saatlik ateşkes 8 Ağustos Cuma günü saat 08.00'de sona ermişti.  

HAMAS: MÜZAKERELERİN BAŞARISIZLIĞININ SORUMLUSU NETANYAHU

Hamas, İsrail ile Filistin heyetler arasında yürütülen dolaylı müzakerelerin "başarısızlıkla sonuçlanmasından" İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tuttu.

Hamas’ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun, "Koruyucu Hat operasyonu devam ediyor" sözlerini eleştirerek, "Geçici ateşkesin uzatılması için İsrail ile Filistin heyetleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de yürütülen dolaylı müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından Netanyahu sorumludur" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Netanyahu savaşta başarısız oldu, kaybeden taraf ön şart koşamaz. Filistin halkı direnmeye devam edecek ve İsrail’in ahmaklıklarına boyun eğmeyecek” denildi.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti. Yaklaşık bir ay süren saldırılardan sonra Filistin ve İsrail tarafının 5 Ağustos'ta ateşkes için belirlediği 72 saatlik süre cuma günü saat 08.00'de sona ermişti.  Mısır'ın başkenti Kahire'de taraflar arasında sürdürülen dolaylı müzakerelere, cumartesi gününün Yahudiler için "dini tatil" olduğu gerekçesiyle ara verildiği açıklanmıştı.

Bakanlar kurulu toplantısı öncesinde bugün yaptığı açıklamada Netanyahu, "Operasyon amacına ulaşana kadar devam edecek. Ben başından beri operasyonun zaman alabileceğini ve sabır gerektiğini söylemiştim. İsrail ateş altında müzakere etmeyecek, mevcut gerçeği değiştirip ve vatandaşlarına sükunet getirene kadar harekete geçmeye devam edecektir” demişti.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?