banner39

İsrail basını: Netanyahu kaçtı, İsrail yenildi

İsrail'in etkili gazetelerinden Haaretz, İsrail'le Hamas arasındaki ateşkesi eleştiren bir yazı yayınladı. Yazıda, Netanyahu'nun Gazze'den kaçma fırsatını bulduğu anda kaçtığı ve İsrail'in yenildiği savunuluyor

Gazze Saldırısı 27.08.2014, 13:22 27.08.2014, 16:26
İsrail basını: Netanyahu kaçtı, İsrail yenildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in en önemli gazetelerinden Haaretz, Gazze'de varılan süresiz ateşkesi eleştiren sert bir haber analiz yayınladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya ağır eleştiriler getirilen imzasız analizde, Netanyahu'nun Hamas'ı yok edeceğine dair söylediği onlarca söz ve vaatlerinin ardından, bulduğu ilk fırsatta Hamas'a teslim olduğu ve ne pahasına olursa olsun ateşkesi imzaladığı belirtiliyor.

Gazetede, Netanyahu'nun ateşkes konusunda kabinesinden onay almadığı veya ateşkes anlaşmasını İsrail meclisine sunmadığının da altı özellikle çizilirken, İsrail'in "terör örgütü"dediği Hamas'la ateşkes imzalamaya mahkum edildiği ifade edildi.

Aynı Netanyahu'nun beş yıl önce seçildiği zaman Hamas'ı yok edeceğini vaat ettiği ve bunu yapabilecek tek kişinin kendisi olduğunu söylediği belirtiliyor. Gazete devamında, Netanyahu'nun Gazze'de yaklaşık 50 gün süren çatışmanın ardından, müzakereler sırasında ateşkes şansını bulduğu an ateşkesi imzalayıp kaçtığını yazıyor. 

Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerin ardından gerçekleştirilen ateşkesin İsrail'e en küçük bir başarı getirmediğini söyleyen Haaretz, ellerindeki tek şeyin Netanyahu'nın Hamas'ın birşey elde edemediğini söyleyip böbürlenmesi olduğunu kaydediyor. 

Netanyahu'nun Hamas'ın elde edemediği şeyler olarak gösterdiği liman, havaalanı ve maaşları ödeme taleplerinin ileriki günlerde yürütülecek müzakerelerde gündeme geleceğini söyleyen Haaretz, bunların başarısızlık sayılamayacağını belirtiyor.

Süresiz ateşkesin ardından İsrail'in Gazze'ye insani yardımın girişi için sınırı hemen açmayı kabul ettiği ve Gazzeli balıkçıların avlanacağı alanın genişletildiği belirtiliyor. Diğer taraftan İsrail'in Gazze'ye inşaat malzemelerinin girişine de izin verildiğini kaydeden Haaretz, bunların Hamas'ın tünellerini tamir etmek için kullanılıp kullanılmayacağının da denetlenemeyeceğini söylüyor.

Mısır'ın ateşkes tasarısının İsrail'in taleplerinin hiçbirine cevap vermediğini ileri süren gazete, Netanyahu'nun başarısız olduğunu söyledi.

İSRAİL'İN ÖLDÜRDÜKLERİNİN ÇOĞU MASUM SİVİL

Netanyahu'nun Gazze konusunda herhangi bir ilerleme kaydedemediğinin söylendiği yazıda durumun 2009 yılındakinden daha geride olduğunu savundu. Netanyahu'nun ilerleme kaydettiğini söylemesine rağmen gerçekte gerilediği belirtiliyor.

Yazıda, geri çekilmeden önce İsrail'in 69 askerini kaybettiğini, Gazze'de ise 2 binin üzerinde insanın öldürüldüğünü söyleyen Haaretz bunların büyük bir bölümünün de masum siviller olduğuna dikkat çekiliyor.

İsrail'in kaybının 69 askerle sınırlı kalmadığı, ekonomik boykotlardan dolayı da milyarlarca dolar kaybettiği, diplomatik kayıpları olduğu ve dünyada büyük bir imaj kaybı yaşadığını yazan Haaretz, bunların tamamen düzeltilmesinin imkansız olduğu görüşünde.

Gazete, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun kendi hükümeti ve kabinesinin de kendisine güvenmediğini, bu yüzden de ateşkes kararını bakanlarına danışmadan ve meclis oylamasına sunmadan tek başına aldığını ileri sürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?