banner39

İsrail yıktığı Gazze'nin onarımını engelleyecek

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Gendelman "İsrail, Filistinli gruplara, yıkılan yerleri yeniden imar etmeyi onaylamak için silahsızlanma şartı koşuyor" dedi. İsrail ordusu, arkasında tarifi imkansız bir yıkım ve bin 900'e yakın cenaze bıraktı.

Gazze Saldırısı 06.08.2014, 08:31 06.08.2014, 09:16
İsrail yıktığı Gazze'nin onarımını engelleyecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Gazze'nin yeniden imarına onay vermelerinin, bölgenin silahsızlandırılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

İbrani radyosuna konuşan Gendelman, Gazze'ye saldırılarda yerle bir edilen bölgelerin imarına ilişkin, "İsrail, Filistinli gruplara, yıkılan yerleri yeniden imar etmeyi onaylamak için silahsızlanma şartı koşuyor" ifadesini kullandı.

Gendelman, Hamas'ın 72 saatlik ateşkese riayet etmesiyle ateşkesin devam edebileceğini de kaydetti.

Gazze'deki Filistinli gruplar ile İsrail arasında Mısır arabuluculuğunda dün 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı. 

SALDIRI SEÇENEĞİ HALA MASADA

Öte yandan, İsrail medyasında yer alan haberlerde, Bakanlar Kurulu'nun uzun süren toplantısında Gazze'ye askeri seçeneğin hala masada olduğunun değerlendirildiği bildirildi.

Kabine toplantısında 72 saatlik ateşkesin görüşüldüğü ve ordunun gelişmeleri yakından takip ettiği belirtilirken, Gazze Şeridi'ne yakın bölgelerde yaşayan Yahudi yerleşimcilerin yüzde 60'ının güvenlik nedeniyle evlerine dönmedikleri kaydedildi.

Gazze'de görevini fiilen yürüten Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in havadan, karadan ve denizden düzenlendiği saldırılarda 426'sı çocuk, 246'sı kadın, 79'u yaşlı bin 868 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 877'si çocuk, bin 853'ü kadın, 374'ü yaşlı 9 bin 563 kişi yaralandı.

BÜYÜK YIKIM

İsrail'in 7 Temmuz'da havadan ve denizden başlattığı operasyonlar, 17 Temmuz'da kara harekatının da eklenmesiyle birlikte Gazze Şeridi'ni 'hayalet' bölgeye çevirdi. Bir kabul edilip bir bozulan ateşkeler süresince ölüm yağdırmaya devam eden İsrail ordusu, tonlarca bombayla camileri, BM okullarını, hastaneleri, sivil yerleşim birimlerini, hatta mezarlıkları bile vurduğu Gazze'de ardında bir yıkım bırakarak askerlerini çekti. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in saldırılarında bin 868 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 567 kişi de yaralandı.

8 şiddetindeki depremle yıkılmışa benzeyen bina kalıntıları arasında çaresizce yürüyen insanlar, terk ettikleri evlerinin son halini görünce büyük şok yaşarken, özellikle de Arap dünyasının sessizliğine isyan etti.

UNICEF, İsrail saldırılarının Gazze'deki yıkıcı etkilerinin 'tarifsiz' olduğunu bildirdi. Bölgenin altyapısı İsrail bombaları ile yerle bir edildi. Vurulan 30 bin kadar evin 10 bini tamamen yıkılırken, Gazze Şeridi'nin tek elektrik santralinin ana yakıt deposu da vuruldu. 1,8 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde su ve elektriğe ulaşmak neredeyse imkansız hale geldi. Bombardımanın zararı 5 milyar doları buldu.

Yağmur gibi yağan bombalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin kaçacak tek yeri BM sığınaklarıydı. Raporlara göre İsrail ordusu BM'nin 5 yerleşkesini hedef aldı. BM'nin yerleşkelerine 135 doğrudan saldırı düzenlenirken, 95 BM binası zarar gördü.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü