banner39

İsrail'in Gazze saldırıları Berlin'de protesto edildi

Berlin'de toplanan yüzlerce kişi, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları protesto etti.

Gazze Saldırısı 22.07.2014, 02:12 22.07.2014, 02:12
İsrail'in Gazze saldırıları Berlin'de protesto edildi

İsrail'in Berlin Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi, Gazze'ye düzenlenen saldırıları protesto etti.

Auguste Viktoria Sokak'taki İsrail'in Berlin Büyükelçiliği çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan Alman polisi sokağı yaya ve araç trafiğine kapattı. Bariyerler ve polis araçlarını kullanarak sokağın girişini kapatan polisler, göstericileri de İsrail aleyhine slogan atarken bazı ifadeleri kullanmamaları konusunda uyardı.

Filistin ve Türk bayrakları taşıyan Almanya Filistin Toplumu Derneği üyesi yüzlerce kişi, "Gözlerinizi açın İsrail'i katliamını görün", "İsrail bombalıyor Almanya finanse ediyor", "Çocuk katili İsrail", "İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı durdurun", "Gazze'de kadın ve çocuklar katlediliyor" şeklinde slogan attılar.

Gazze'de yaşananların megafonla anlatıldığı sırada kalabalıktaki bazı kişilerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Öte yandan sloganlar atıldığı sırada sık sık Alman polisinin göstericileri uyarması dikkati çekti.

-"Amaçları Filistin halkını yok etmektir"-

Göstericiler arasında bulunan Filistinli öğrenci Hanam Kayed, Almanya'nın İsrail'e silah satarak, Gazze'de yaşanan katliamdan sorumlu olduğunu ifade etti. Şu an Gazze'de savaştan bahsedilemeyeceğini dile getiren Kayed, "Çünkü savaşlar eşit şekilde yapılır. Gazze'de yaşananlar katliam soykırımdır. Amaçları Filistin halkını yok etmektir" ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde 6 milyon mülteci Filistinli bulunduğuna dikkati çeken Kayed, "Sadece 150 bin Filistinli Berlin'de yaşıyor. Bugün de burada İsrail'e sesimizi duyurmak için geldik. Sessiz kalmayacağız" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İsrail'in Gazze saldırıları konusundaki tutumunu hiç beğenmediğini vurgulayan Kayed, "Gazze'deki katliamı savunma hakkı olarak nitelemesi bende hayal kırıklığı yarattı. Biz burada vergi verip yaşıyoruz bu ülke için çalışıyoruz. İsrail'e silah satılmasını istemiyoruz. Satılan silahlarla Gazze'de çocuk ve kadınlar katlediliyor" şeklinde konuştu.

Almanya'da yaşayan Filistinli Cemal Kenan ise İsrail'den her kötülüğü beklediğini belirterek, "Çok tehlikeliler. Bir Alman vatandaşı olmasına rağmen İsrail'in işgal ettiği topraklara giremiyorum. Gazze'de katliam yapılıyor, insanlık sessiz. Orada kadınlar ve çocuklar çaresiz, yardım bekliyorlar" diye konuştu.

Berline'de yaşayan İsmet Mısırlıoğlu da Almanya'daki Türklerin, Angela Merkel'in "İsrail'in yanındayız" sözünden üzüntü duyduğunu söyledi. Merkel'in İsrail tarafgirliğinden vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Mısırlıoğlu, Alman yetkililerin, ülkelerindeki Müslüman kitleye ses vermesini ümit ettiklerini bildirdi.

Hükümetin İsrail konusundaki yaklaşımının Almanya'ya yakışmadığını dile getiren Mısırlıoğlu, bu siyasetten en kısa zamanda vazgeçilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?