banner15

Özgürlük Filosu bu gece Gazze'de olacak

Gazze'ye uygulanan ablukayı delmek için oluşturulan uluslararası sivil girişim Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı, sadece kadın eylemcileri taşıyan Zaytouna (Zeytin) adlı geminin yaklaşık 60 millik (yaklaşık 97 kilometre) yolu kaldı

Özgürlük Filosu bu gece Gazze'de olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'ye uygulanan ablukayı delmek için oluşturulan uluslararası sivil girişim Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı, sadece kadın eylemcileri taşıyan Zaytouna (Zeytin) adlı geminin yaklaşık 60 millik (yaklaşık 97 kilometre) yolu kaldı.

İnsan hakları eylemcisi ve Özgürlük Filosu'nun basın sorumlusu Ellen Huttu Hansson, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, filonun şu an Gazze'den yaklaşık 60 deniz mili uzaklıkta olduğunu belirtti.

Şu an için yoluna sorunsuz devam eden filoda toplam 13 kadın bulunduğunu söyleyen Hansson, İsrail medyasında yer alan filoya müdahale edileceği yönündeki haberlerle ilgili "İsrail ordusunun olası müdahalesi, illegal bir saldırı olacaktır. Bunu Gazze ablukasını delmeye çalışan her gemiye yapıyorlar. Umarım bu sefer dünya bunu protesto eder ve harekete geçer." ifadelerini kullandı. Hansson, etkinliği "bütünüyle şiddet içermeyen bir barış misyonu" olarak tanımladı.

"GAZZE'DE UZUN SÜREDİR DEVAM EDEN DURUMA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ"

Kendisinin ekibiyle Strazburg'da Avrupalı politikacılara filoya destek mektuplarını imzalatmaya çalıştığını belirten Hansson, "illegal bir özgürlük ihlali" olarak nitelediği ablukaya karşı hareke geçme çağrısında bulundu.

Bu şekilde İsrail üzerinde baskı kurmayı hedeflediklerini dile getiren Hansson, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu misyonu Filistinli kadınların sesini duyurmak için yürütüyoruz. Gazze'de uzun süredir devam eden duruma dikkat çekmek istiyoruz. Herkesin harekete geçmesini ve İsrail'in illegal davranışlarını ve Gazze'yi işgalini protesto etmesini istiyoruz. Herkesin, Gazzelilerin hak, adalet ve özgürlükleri için ayağa kalkmasını diliyoruz."

"BU GECE GAZZE'YE VARMALARI ÖNGÖRÜLÜYOR"

Gemide bulunan 13 kişinin de sivil ve barış eylemcisi olduğunu kaydeden Hansson, filodakilerle e-mail ve telefon üzerinden sürekli irtibat halinde olduklarını bildirdi. Hansson, filodaki eylemcilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Hansson, filoda yardım malzemesi bulunmadığının, amaçlarının sadece İsrail'in uyguladığı "illegal" ablukayı delmek olduğunun altını çizdi.

Girişiminin sözcülerinden İspanyol aktivist Laura Arau da "Şu anda 60 millik yolları kaldı. Bu gece Gazze'ye varmaları öngörülüyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35