banner39

Saldırıdan kaçanlar Şifa Hastanesi'ne sığınıyor

İsrail'in saldırılarından kaçmak isteyen Filistinliler, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne sığınıyor.

Gazze Saldırısı 01.08.2014, 00:47 01.08.2014, 00:47
Saldırıdan kaçanlar Şifa Hastanesi'ne sığınıyor

İsrail'in hava saldırıları sonucu evleri yıkılanlar ile saldırılarda hayatlarını kurtarmak isteyenler, ateş açılmayacağı düşüncesiyle Şifa Hastanesi'nin bahçesinde ve çevresinde çadır kuruyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırılardan kaçanların hastaneye sığındığını belirterek, "Binlerce kişi saldırılara hedef olmaktan endişe duyduğu için hastane çevresini terk etmek istemiyor" dedi.

Kudra, "Tüm dünyada hastaneler tedavi içindir ancak Gazze'de, evleri bombalananlar ve bombardımandan kaçanlar için sığınak oluyor" diye konuştu.

Hastane bahçesindeki çadırda kalan Filistinli Merve ez-Zeanin, saldırılarda evlerinin yıkıldığını dile getirerek, "Sığınabileceğimiz evimiz yok, mahallemiz yok, yanlarına gidebileceğimiz akrabamız yok. İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'de en güvenli yer hastane" diye konuştu.

Hastanenin etrafının mülteci kampına dönüştüğünü aktaran 62 yaşındaki Behiyye es-Suse ise Şucaiyye'deki katliamdan kurtulup buraya geldiklerini söyledi.

İsrail ordusunun, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı okullara düzenlediği ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği saldırıları hatırlatan Suse, "Okullar güvenli değil, burası daha güvenli. Torunlarımla, saldırılar bitinceye dek burada kalacağız" ifadesini kullandı.

İsrail ordusunun, dün Filistinli sığınmacıların bulunduğu UNRWA'ya bağlı bir okula düzenlediği saldırıda 15 kişi hayatını kaybetmişti. Ordunun, 24 Temmuz'da UNRWA'ya bağlı başka bir okula düzenlediği saldırıda da 15 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 200 kişi yaralanmıştı.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

 İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar, bin 422 kişi hayatını kaybetti, 8 bin 265 kişi yaralandı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?