banner15

Yahudi avukattan İsrail eleştirisi

Almanya'da yaşayan dünya kamuoyunun yakından tanıdığı insan hakları savunucusu avukat Langer, Gazze'de olup bitenleri "gettoda yapılan bir soykırım" olarak niteledi.

Yahudi avukattan İsrail eleştirisi

Yahudi insan hakları savunucusundan İsrail hükümetine suçlama Almanya'da yaşayan dünya kamuoyunun yakından tanıdığı Yahudi insan hakları savunucusu avukat Felicia Langer, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin, "Şu anki hükümet savaş kışkırtıcılığı yapıyor ve bunun için geçmişteki ölülerimizi kullanıyor. Bu bir gerçek ve antisemitizm değil, sadece ölülerimize saygısızlık" dedi.

Alternatif Nobel Ödülü sahibi Langer, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıların utanç verici olduğunu, Gazze'de olup bitenleri gettoda yapılan bir soykırım olarak gördüğünü söyledi.

Gazze'nin uluslararası bir güç tarafından gerektiğini ifade eden Langer, "Gazze şeridi adeta bir getto, her taraftan kapatılmış bir yer. Orada insanların nasıl yaşam mücadelesi verdiğini tahmin edemiyorum. 385 kilometre karede, yaklaşık 2 milyon insan yaşıyor. Bunların yarısı çocuk" diye konuştu.

Hayatı boyunca Filistinlilerin durumuna ve trajedisine dikkati çekmeye çalıştığını kaydeden Langer, İsrail ordusunun hastaneleri de bombaladığını belirterek, "Şimdiye kadar 7 tane hastaneye bombalı saldırılarda bulundular. Yüzlerce Filistinli hayatını kaybetti. Bu utanç verici ve beni çok üzüyor" ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE OLUP BİTENLER PEK KONUŞULMUYOR

İsrail'de de söz konusu saldırılara karşı protestoların düzenlediğini hatırlatan Langer, "Bunların sayısı çok az ama asıl problem şu ki aşırı sağcı gruplar Gazze'deki katliam hakkında konuşanlara saldırıyor. Bu yüzden konuyla ilgili açık konuşmak çok kolay olmuyor. Ama maalesef Gazze'de olup bitenler toplum tarafından pek konuşulmuyor" şeklinde konuştu.

"İsrail'de insanlar askeri ve faşist bir eğitime maruz kalıyorlar. Bunun sonucunda başkalarının acısı hissedilmiyor" diyen Langer, kritik bir eğitim sistemi ve berbat bir hükümetin İsrail'deki insanları etkilediğine vurguladı.

Felicia Langer, "Gazze'den İsrail'e fırlatılan roketleri ben de iyi görmüyorum ama bunun neden yapıldığını anlamak lazım. 47 yıldır işgal altına alınan bir toplum böyle adımlar atmak zorunda bırakılıyor. Zamanımızda en uzun süren işgal ve bunu sonlandırmak lazım" dedi.

MERKEL'İN TUTUMU AKIL ALMAZ

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları konusunda Almanya'nın tutumunu da eleştiren Langer, "Bizim bir kadın Başbakanımız, Merkel'imiz var. Dünyanın en güçlü kadını. İsrail'in Gazze'deki kara harekatını onaylıyor. Öldürülen çok sayıda Filistinli sivil ve çocuklarla ilgili bir kelime bile etmiyor. Bu benim için akıl almaz. İnsani hisleri yok mu?" ifadelerini kullandı.

Eşinin Nazi döneminde 5 ayrı toplama kampında yaşadığını ve eşinin bütün yakınlarının toplama kamplarında öldürüldüğünü hatırlatan Langer, "Biz Yahudi soykırımının ne olduğunu biliyoruz ve maalesef İsrail hükümeti bundan yararlanıyor. Şu anki hükümet savaş kışkırtıcılığı yapıyor ve bunun için ölenlerimizi kullanıyor. Bu, bir gerçek ve antisemitizm değil, sadece ölülerimize saygısızlık" diye konuştu.

İSRAİL'E ULUSLARARASI BASKI YAPILMALI

Bölgedeki barışın sadece İsrail'e uluslararası baskı yapılarak sağlanabileceğini vurgulayan Felicia Langer, sözlerini şöyle tamamladı:

"İsrail barış istemiyor. Şimdiki hükümet ve ondan önceki hükümetler de barış istemiyor, toprak istiyor. Filistin bölgesinde 600 bin yerleşimci var ve bu sadece dünyanın sustuğu için mümkün oluyor. İsrail'e uluslararası baskı uygulamadan barış mümkün olmayacak. Uluslararası toplum adalet ve uluslararası hukuk adına harekete geçmesi lazım. Böylece barışa giden yola girebiliriz. Barışı sağlamak için İsrail'e baskı yapılması lazım."

FELİCİA LANGER KİMDİR?

İsrail ve Almanya vatandaşı olan 84 yaşındaki Felicia Langer, Almanya'nın Polonya'ya savaş ilan etmesi üzerine 1939 yılında ailesiyle Sovyetler Birliğine yerleşti.

Birçok akrabası Naziler tarafından öldürülen Langer'in 1949'da evlendiği eşi Mieciu Langer'in de bütün ailesi toplama kampında hayatını kaybetti.

Filistinlileri, askeri mahkeme önünde savunan İsrailli ilk avukat olan Langer'in, 1997 yılında İsrail Savunma Bakanlığınca alınan kararla savunma yetkisi elinden alındı.

İsrail'in Filistin politikasını eleştiren çok sayıda kitap kaleme alan Langer, 1990 yılında eşi ile Almanya'ya yerleşti ve 2009'da kendisine Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nışanı verildi.

Felicia Langer'e 1990 yılında Alternatif Nobel Ödülü verildi.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 01:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48