banner39

10 saat süren MGK sona erdi

10 saat 20 dakika süren son yılların en uzn MGK toplantısı sona erdi.

Genel 31.10.2014, 01:00 31.10.2014, 01:12
10 saat süren MGK sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Kurulun, Çankaya Köşkü'ndeki Ekim ayı olağan toplantısı saat 14.25'te başladı.

Toplantıya, 10 Ağustos'ta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan ilk kez başkanlık etti.

Ahmet Davutoğlu'nun ilk defa başbakan sıfatıyla katıldığı toplantı, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ilk MGK'sı oldu.

Yaklaşık 10 saat 20 dakika süren toplantı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun MGK'sı olarak tarihe geçti.

Toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Yayımlanan bildirinin ilk bölümünde "paralel yapı" vurgusu yapıldı. Açıklamada, "Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

Bildiride son dönemdeki şiddet olayları ve çözüm sürecine yönelik şu ifadelere yer verildi: "Sürecin oluşturduğu olumlu atmosferi ve kamu düzenini koruma konusundaki kararlılık teyit edilmiştir."

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?