banner39

11 asker hâlâ bu kaleyi bekliyor

Fırat'ın kıyısında Suriye topraklarında kalan Caber Kalesi Türk toprağı sayılıyor ve ayda iki kez değiştirilen 11 Türk askeri tarafından korunuyor

Genel 04.04.2012, 07:13 04.04.2012, 09:33
11 asker hâlâ bu kaleyi bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Şam elçiliğini boşalttı ama 1921’den beri Türkiye toprağı sayılan Suriye’deki Süleyman Şah’ın mezarının bulunduğu Caber Kalesi’ni hâlâ 11 Türk askeri koruyor. Genelkurmay, ‘Bir şekilde askerleri ikmal ediyoruz’ diyor

İç savaşın sürdüğü Suriye ile ilişkileri her geçen gün gerilen, büyükelçisini geri çekip tüm Türkiye vatandaşlarına ‘Suriye’yi terk edin’ çağrısı yapan Türkiye’nin Suriye toprakları içinde 11 askerinin bulunduğu ortaya çıktı.

Taraf'ın haberine göre, 11 asker Suriye toprakları içindeki Caber Kalesi’ni koruyor. “Askerlerimiz orada nöbet tutmaya devam ediyor, edecekler” diyen Genelkurmay askerlerin ikmalinin ise ‘bir şekilde’ devam ettiğini vurguladı.

Beşşar Esad rejiminin muhaliflere yönelik saldırıları ve sivil can kayıplarının artmasıyla birlikte Türkiye’nin Suriye’ye karşı tepkisi her geçen gün sertleşti. Türkiye 22 martta Şam’daki büyükelçiliği kapatıp büyükelçi ve diğer diplomatları geri çekti. Suriye’deki Türk vatandaşlarına da ülkeye dönmeleri çağrısı yapılırken THY de Şam seferlerini durdurdu. İşte bu gelişmeler yaşanırken çok ilginç bir olay ortaya çıktı. Türkiye’nin Suriye toprakları içinde 11 askerinin halen görev yaptığı öğrenildi.

Caber Kalesi’nde görevliler

11 asker Caber Kalesi’nde, Genelkurmay’ın tanımlamasıyla ‘Saygı kıtası’ olarak görev yapıyor. Caber Kalesi’nin hikâyesi ise oldukça ilginç. Türkiye’nin mevcut sınırları dışındaki tek toprağı olan Caber Kalesi, Suriye’nin sınırları içinde. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in dedesi Süleyman Şah’ın mezarının bulunduğu kale, 1921 yılında Fransa ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmayla Türk toprağı olarak kabul edildi.

ASKERLER ÇEKİLMEYE BAŞLADI

Öte yandan, Suriye'de, askerlerin bazı kentlerden çekilerek üslerine dönmeye başladığı iddia edildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, askerlerin nispeten sakin olan kentlerden çekilmeye başladığını, gerilimin yüksek olduğu kentlerde ise takviye edilen güvenlik güçlerinin dış mahallelerde konuşlandıklarını ileri sürdü.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, askerlerin ülkedeki kasaba ve kent merkezlerinden 10 Nisan'a kadar çekilmesini öngören BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın planını kabul etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?