banner39

11 Eylül sanıkları gördükleri işkenceleri anlatamıyor

11 Eylül eylemini yapmakla suçlanan sanıklara mahkeme sırasında Guantanamo'da gördükleri işkencelerden bahsetmeleri yasaklandı.

Genel 24.10.2013, 11:09 24.10.2013, 11:09
11 Eylül sanıkları gördükleri işkenceleri anlatamıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin New York şehrinde 11 Eylül 2001'de iki yolcu uçağının ikiz kulelere çarptığı olayın planlayıcıları olarak tutuklanan sanıkların yargılanması sırasında, daha önce gördükleri işkenceleri anlatmaları yasaklandı. Guantanamo'da tutuklu bulunanlara ağır işkenceler yapıldığı Amerikan politikacılar tarafından bile açıkca itiraf edildiği halde, yargılama sırasında işkenceden bahsedilemeyecek. Amerikalıların 'işkence' kelimesi yerine 'güçlü sorgulama metodu' olarak adlandırdıkları işkenceler arasında 'waterboarding' adı verilen ve mahkumun yüzü ıslak bir bezle örtülerek üzerine su dökülmek suretiyle yapılan işkence, eski ABD Başkanı Georg W. Bush tarafından da itiraf edilmişti.

Guantanamo Bay Askeri Mahkemesinde yargılanan 5 sanığın avukatları, mahkemede müvekkillerine yapılan işkencelerin açık bir şekilde ortaya konulmasını istiyor. Avukatlar askeri mahkemeye, uygulanması planlanan dava kurallarına karşı itiraz dilekçesi verdiler.

Avukatlar, tutuklulara yapılan işkencelerin açıklanmasını yasaklayan kuralların BM İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu belirterek, bu uygulamanın müvekkilerini savunmayı engellediğini bildirdiler. Terör eyleminin planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed'in avukatı ile birlikte diğer avukatlar da, müvekkillerinin idamla yargılandıklarını, bu yüzden kendilerine tutuklu oldukları sürede yapılan işkenceleri anlatmalarının yasaklanamayacağını belirttiler. Şeyh Muhammed, ağır işkenceler altında, yaklaşık 3 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan ikiz kulelere saldırıyı kendisinin planladığını itiraf etmiş ve ayrıntılı bir şekilde ifade vermiş.

WATERBOARDING YAPILMASI İÇİN BUSH TALİMAT VERDİ

Şeyh Muhammed'e de 'waterboarding' işkencesinin yapıldığını eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney 2009 yılının Ocak ayında itiraf etmişti. Aradan iki yıl geçtikten sonra 'Decision Points' (Karar Noktaları) isimli kitabında eski Başkan Bush, 'waterboarding' isimli işkencenin yapılması için şahsen talimat verdiğini belirtti.

Amerikan hükümeti, avukatların gizli bilgileri kamuoyuna duyurma tehlikesi bulunduğu için bu kuralların belirlendiğini bildirdi. Sanıklardan Ali Abdulaziz Ali'nin avukatı James Conell, mahkemede bir zarf gösterek içinde Ali tarafından verilen çok önemli ifadelerin bulunduğunu söyledi. Bu ifadelerde Ali'ye ne zaman ve nasıl işkenceler yapıldığı ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Ancak askeri mahkemenin uyguladığı kurallar nedeniyle Conell, bu bilgileri üçüncü bir kişi ya da kuruma, örneğin BM'nin işkencelerden sorumlu görevlisine veremiyor. Bu mahkeme kuralları, ABD'nin de 1994 yılında imzaladığı BM Antlaşmasına aykırı.

Amerikan dış istihbaratı CIA, 2003 yılından beri tutuklu bulunan Şeyh Muhammed'e tam 183 kez işkence yaptı. Şeyh Muhammed işkence altında verdiği ifadesinde idam edilmesini de taleb etti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?