banner39

112 tesisin açılışı yapıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan 112 tesisin açılışı yapıldı. Malatya'daki bir baraja Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan'ın adı verildi

Genel 12.12.2012, 14:39 12.12.2012, 15:11
112 tesisin açılışı yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan 112 tesisin açılışı yapıldı. Açılış programında barajlara Türkiye'ye hizmet etmiş olan şahısların isimlerinin verileceğini açıklayan Başbakan Erdoğan, Malatya'daki iki baraja eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve eski bakanlardan Recai Kutan'ın isminin verileceğini söyledi. Erdoğan, Yozgat'taki baraja da TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in isminin verilmesini önerdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, bittiğinde Türkiye'nin en büyük, dünyanın üçüncü en büyük barajı olacak 270 metre yüksekliğindeki tamamı yerli yapım Yusufeli Barajı'nın isminin Recep Tayyip Erdoğan Barajı olmasını önerdi.

Konuşmasında 2010 yılında açılışı yapılan Aydın'ın Çine Nehri üzerindeki Çine Barajı'na Adnan Menderes'in ismini verdiklerini anlatan Erdoğan, "Bu ülkeye hizmet verenleri unutmadık, unutmayacağız. Demokrasi uğruna bedel ödediler, onun için onları unutmadık unutmayacağız." dedi. Malatya'da yapımı tamamlanan Kapıkaya Barajı'na "Turgut Özal'ın ismini vereceklerini söyleyen Erdoğan, aynı ildeki Boztepe Barajı'na da DSİ'de yıllarca çalışmış olan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Malatyalı Recai Kutan'ın ismini vereceklerini söyledi. Erdoğan, "Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir. Biz millete hizmet edenlerin hayırla yad edilmelerini istiyoruz. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Bu büyüklerimiz eserler bıraktılar. Öyleyse bu eserlerin isimlerini de koymamız lazım." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Yozgat Musabeyli Barajı'na ise TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek adının verilmesini önerdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bittiğinde Türkiye'nin en büyük, dünyanın üçüncü en büyük barajı olacak 270 metre yüksekliğindeki tamamı yerli yapım Yusufeli Barajı'nın isminin Recep Tayyip Erdoğan Barajı olmasını önerdi.

Açılış programına eski Saadet Partisi Genel Başkanı ve eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan da katıldı. Bakan Eroğlu'ndan sonra Recai Kutan kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında açılacak barajlardan ikisinin Malatya'da olacağını söyleyen Kutan, bu iki barajdan biri olan Kapıkaya Barajı'nın isminin Turgut Özal, Boztepe Barajı'nın ise Recai Kutan olmasının Başbakan Erdoğan tarafından önerildiğini aktardı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında Deriner Barajı hakkında da bilgiler verdi. Deriner Barajı'nda yeni bir rekor olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, bu barajın bugüne kadar Türkiye'de inşa edilmiş en yüksek gövdeli baraj olma özelliğine sahip, dünyada ise en yüksek 6. baraj olacağını söyledi. 250 metre yüksekliğinde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilecek barajın Türkiye'nin enerji çalışmaları arasında yer alan "bir mühendislik harikası" olduğunu ifade eden Erdoğan, barajın yılda 2 milyar 110 milyon kilovat enerji üretimine sahip olacağını ve bittiğinde Türkiye'nin toplam enerji üretiminin yüzde 6'sının buradan karşılanacağını kaydetti. Erdoğan, Deriner Barajı'nın 7 senede kendisini finanse edeceğini vurguladı.

Açılış programında ilk olarak Artvin'e bağlantı yapıldı ve Erdoğan'ın "Ya Allah Bismillah" deyişiyle açılışlar gerçekleştirildi. Ardından Malatya'ya bağlantı kuruldu ve Turgut Özal Barajı ile Recai Kutan Barajı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in bulunduğu Diyarbakır ile bağlantı kuruldu. Burada bir sulama kanalının açılışı gerçekleştirildi. Antalya'ya gerçekleştirilen bağlantıda ise AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel ile bağlantı kuruldu ve burada Uluslararası Antalya Yangın Eğitim Merkezi'nin açılışı yapıldı. Antalya'dan sonra sırasıyla Aydın ve Sinop ile bağlantı kuruldu. Aydın'da içme suyu tesisleri Sinop'ta ise Boyabat ve Durağan sulama tesisleri hizmete açıldı.

Açılış programında son olarak da İstanbul'la bağlantı kuruldu. Burada da Melen İçme Suyu Tesisleri'nin açılışı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yapılan canlı bağlantı ile gerçekleştirildi. Açılışı yapılan eserler arasında; 26 baraj, 2 gölet, 30 sulama tesisi, 26 özel sektör HES projesi, 9 içme suyu projesi, 4 taşkın koruma tesisinin yanı sıra şehir ormanları, bal ormanları, orman içi dinlenme yerleri, yangın havuzları ve göletleri, orman yolları, otomatik meteorolojik gözlem istasyonları (OMGİ), deniz OMGİ'leri, milli park projeleri, milli ağaçlandırma seferberliği, Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyon Projesi, 'Okullar Hayat Olsun Projesi', yol kenarı ağaçlandırmaları, Uluslararası Antalya Yangın Eğitim Merkezi ve 2 adet meteorolojik radar bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?