12 Eylül davası ertelendi

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, varsa soruşturmanın genişletilmesi talebini, yoksa esas hakkındaki görüşünü bildirmesi için dosyanın cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verdi

Genel 18.04.2013, 19:42 18.04.2013, 19:42
12 Eylül davası ertelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül davasında dosyanın, soruşturmanın genişletilmesi talebi olup olmadığını açıklaması, talebi yoksa esas hakkındaki görüşünü bildirmesi için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 21 Haziran 2013 saat 10.00'a erteledi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ara kararlar açıklandı.

Darbe sonrasında işkence gördüğü yönünde tespit bulunan Sait Özdemir'in davaya müdahillik talebi kabul edilirken, müdahillik koşullarını taşımayan ve gerekli belgeleri sunamayan diğer özel kişiler ile İnsan Hakları Derneği'nin müdahillik talebini reddetti.

Mahkeme, "Hasan Duman" adlı kişinin gönderdiği mektubun Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilerek, kimliği hakkında araştırma yapılmasının istenmesine karar veren mahkeme, bu araştırmadan bağımsız olarak "YURT-KOR" isimli belgenin niteliğinin tespitinin ve dilekçedeki "belge imhası" iddiasının araştırılmasının talep edilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, "müzekkereye 10 günlük süre içinde cevap verilmesi gerektiği hususunda şerh yazılmasına" da karar verdi.

Sanık avukatlarının dilekçelerinde belirttikleri soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddeden mahkeme, dosyanın, müzekkerelere cevap gelme ihtimaline binaen soruşturmanın genişletilmesi talebi olup olmadığını açıklaması, talebi yoksa esas hakkındaki görüşünü bildirmesi için cumhuriyet savcısına gönderilmesini kararlaştırdı.

Gelecek celse savcının görüşünün verilebileceği hususunda duruşmadan önce makul süre içerisinde savcılıkça mahkemeye bilgi verilmesi durumunda, sanıkların bulundukları yerlerde sesli ve görüntülü iletişime imkan tanıyan SEGBİS'in kurulması için Adalet Bakanlığı'na müzekkere yazılmasına karar verilirken, duruşma 21 Haziran 2013 saat 10.00'a ertelendi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?