banner39

'12 Eylül davası'nda ara kararlar alındı

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üçüncü duruşması biten 12 Eylül Davası'nda ilginç ara kararlar var...

Genel 06.04.2012, 17:04 06.04.2012, 19:39
'12 Eylül davası'nda ara kararlar alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üç duruşması yapılan 12 Eylül davası 11 Mayıs 2012 tarihine ertelendi. Mahkeme, TBMM, Başbakanlık, CHP, MHP, DİSK ve Hak-İş'in müdahillik taleplerini kabul etti. Faili meçhul kurbanı Cemil Kırbayır'ın annesi 104 yaşındaki Berfo Kırbayır'ın da müdahillik talebi kabul edildi. Mahkeme Evren ve Şahinkaya'nın tutuklanması talebini ise reddetti.

Mahkemenin aldığı ara kararlar şöyle:

Müdahil olan kurumlar şöyle sıralandı: Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP),  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve HAK-İŞ.

12 Eylül 1980 darbesi döneminde varolmayan partilerin ve diğer kişilerin müdahillik talepleri 16 Nisan'a kadar değerlendirilecek.

İşkence dosyalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunulacak.

Mahkeme, Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya  hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını yeterli bularak, tutuklama taleplerinin reddine karar verdi.

Evren ve Şahinkaya'nın ifadesi için görüntülü telekonferans sistem hazırlanacak. Durumları uygun bulunursa mahkeme bu yolla yapılacak. Evren ve Şahinkaya, sağlık durumuna göre yataklarında duruşmaya getirilebilecekler.

İddianamenin bir sureti Cumhurbaşkanlığı'na gönderilerek bilgi ve belgelerin kurumlardan istenmesi talep edilecek

MİT'e yazı yazılarak,  o dönemde darbe girişiminden haberdar olup olmadıkları sorulacak.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü