banner39

12 Eylül davasında ilk duruşma başlıyor

12 Eylül davasının ilk duruşması başlıyor. Evren ve Şahinkaya şu ana kadar adliyeye gelmediler. Ankara adliyesinin önü bayram havası gibi..

Genel 04.04.2012, 05:57 04.04.2012, 10:03
12 Eylül davasında ilk duruşma başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk demokrasi tarihinde bugün dönüm noktası. 12 Eylül referandumuyla yargı yolu açılan 1980 darbesi, hakim karşısına çıkıyor. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın sanık olduğu davaya bütün Türkiye müdahil. Mahkemeye yüzlerce dilekçe ulaştı. Meclis'ten hükümete, CHP ve MHP'den yıllarca hapis yatıp işkence görenlere kadar herkes darbecilerden hesap sorulmasını istiyor.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Ahmet Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Ali Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacağı 12 Eylül davası bugün başlıyor. Sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının istendiği dava, Türk demokrasi tarihinde bir darbenin sorumlularının ilk defa hakim karşısına çıkacak olması sebebiyle büyük önem taşıyor. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Evren ve Şahinkaya'yı 'Anayasa ve Meclis'i cebren ortadan kaldırmak' suçundan yargılayacak. Evren'in, kaldığı hastanede düşerek kolunu kırdığı açıklanırken, sanıkların sağlık sorunları sebebiyle ilk duruşmaya gelmeyeceği öğrenildi.

Zaman'ın haberine göre tarihi dava, müdahillik talepleriyle de dikkat çekiyor. Mahkemeye toplumun her kesiminden yüzlerce dilekçe ulaştı. İşkenceden geçirilen, çocukları idam edilen, ailesi katledilen darbe mağdurları bugün mahkemede hazır bulunacak. Müdahillik talepleri içinde sadece millet yok. Başta Meclis ve hükümet olmak üzere, CHP ile MHP de darbecilerden şikayetçi. TBMM'nin başvuru dilekçesinde, "Meclis'e ait yasama yetkisi, zor ve güç kullanılarak elinden alınmıştır. TBMM, birinci derece mağdurdur." deniliyor.

Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyan ve 32 yıl sonra gündeme gelen davaya müdahil olanların sayısı da artıyor. En son, TBMM, hükümet, CHP ve MHP de müdahillik taleplerini mahkemeye iletti. Davayı yürütecek olan 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmaların düzenli geçmesi amacıyla özel tedbirler aldı.

Fotoğraf çekmenin yanı sıra kamera kayıt özelliği olan cep telefonu ve diğer dijital cihazların duruşma salonuna girişine izin verilmeyecek. Müdahillik talebinde bulunanlar ve izleyicilerle birlikte yaklaşık 150 kişinin katılacağı duruşmaya, 21 basın mensubu alınacak. Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, Adli Tıp Kurumu'na sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın sağlık durumunu sorarak ifade alınmasına engel durum olması durumunda bildirilmesini istedi. Adli Tıp'tan henüz mahkemenin gönderdiği müzekkerenin kendilerine ulaşmadığı açıklaması geldi.

Sanık avukatlarının görüntülü ifade talebini değerlendiren 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Adalet Bakanlığı'nın böyle bir imkânı olup olmadığını öğrenmek için başsavcılığa yazı yazdı. Sanıkların sağlık durumları sebebiyle İstanbul ve Ankara'da ikamet etmeleri ve adreslerinin değişme ihtimalini hatırlattı. Savunmaların görüntülü ve sesli alınabilmesi için gerekli donanımın bulunup bulunmadığı soruldu. Adalet Bakanlığı'ndan bu konuda olumlu cevap geldiği öğrenildi.

'ÜLKE ADIM ADIM DARBEYE SÜRÜKLENDİ'

12 Eylül'ün yargılandığı davanın iddianamesinde, cuntacı zihniyet sorgulanırken buna zemin oluşturan güçlerin ülkeyi adım adım darbeye sürüklediği, sanıkların bunun için fırsat kolladıkları ileri sürülüyor. Terör olaylarının engellenmediği belirtiliyor. İddianamede, "Ülkede kaos ve kargaşa oluşturarak, darbeye zemin oluşturmak isteyen güçler, ekonomik ve sosyal istikrarsızlığı kaçırılmaz bir fırsat olarak değerlendirerek tertipledikleri terör olaylarıyla ülkeyi adım adım askerî darbeye sürüklemişlerdir. (...) Olaylara ya hiç müdahale etmeyen ya da geç müdahale eden güvenlik güçleri, bazı olaylarda bizzat kullanıldı. Olayların, ülke yönetiminin askerî otoritenin eline geçmesini isteyen güçler tarafından çıkarıldığı, şüphelilerin denetiminde bulunan askerî yönetiminse, ülkenin kaosa sürüklenerek darbe şartlarının oluşmasını bekledikleri sonucuna varılmaktadır. 1 Mayıs olayları, 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi Beyazıt Meydanı'nda 7 öğrencinin öldürülmesi, Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ile CHP'li partiliye gönderilen bombalı paketler, Sivas, Kahramanmaraş ve Çorum'daki olaylar, Fatsa operasyonu, Abdi İpekçi suikastı ve MSP'nin Konya mitinginde yaşananlar, askerî darbeye zemin hazırlamak içindi."

İLK DURUŞMAYI, 67 MÜDAHİL İZLEYECEK

12 Eylül davasında ilk duruşmayı izleyecek isimler belirlendi. Davayı görecek olan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin salonun kapasitesini göz önüne alarak belirlediği listede, iddianamede ismi geçen 'mağdur-müdahil' 22 kişi, müdahillik talebinde bulunanlardan isimleri belirlenen 45 kişi ve yine müdahillik talebinde bulunan 19 tüzel kişi yer alıyor. Belirlenen gerçek ve tüzel kişilerin birer avukatı da duruşma salonuna girecek.

İddianamede ismi geçen 'mağdur-müdahil' kişiler arasında Nimet Tanrıkulu, Namık Kemal Zeybek, Yaşar Okuyan, Yılma Durak, Orhan Miroğlu, Osman Başer ve Ökkeş Şendiller de yer alıyor. Salonda yer alacak tüzel kişilerden bazıları ise şunlar: TBMM Başkanlığı, CHP, MHP, BDP, İnsan Hakları Derneği, Büyük Birlik Partisi.


11 bin 527 gün önce...

Türkiye 12 Eylül 1980’de ağır bedeller ödeyeceği bir güne uyandı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile kuvvet komutanları Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun, “İç Hizmet Kanunu’nun verdiği Türkiye Cumhuriyeti’ni kollama ve koruma görevini yüce Türk Milleti adına emir ve komuta zinciri içinde ve emirle yerine getirme kararı alarak ülke yönetimine bütünüyle el koydu.” Ancak askeri darbeyle birlikte, yeniden siyasi sürece geçilene kadar Türkiye büyük acılara şahit oldu. Verilen 517 idam kararından 50’si infaz edildi, 171 kişinin işkencelerde öldüğü ortaya çıktı. TCK’nın 141, 142 ve 163. maddelerine muhalefet ettikleri gerekçesiyle 71 binden fazla insan hakkında davalar açıldı. Toplam 98 bin kişi ise örgüt üyeliği suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Yıllar süren askeri darbe döneminden 32 yıl sonra bugün başlayacak davanın iki sanığı ise, binlerce insan hakkında davalar açılmasına, işten atılmalarına, işkence görmelerine ve hatta asılarak idam edilmelerine neden olmakla suçlanan Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya. Türkiye, 32 yıl sonra 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yüzleşecek. Darbeyi yapan Milli Güvenlik Konseyi’nin hayatta kalan üyelerinden Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılanmasına bugün başlanacak.

Darbenin acı bilançosu

- 7 bin kişiye idam istendi, 517 kişiye idam cezası verildi.
- 259 kişinin idam dosyası TBMM’ye gönderildi.
- Onaylanan 54 idamın 50’si infaz edildi.
- 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi.
- 71 bin kişi TCK’nin 141, 142 ve 163. maddelerinden; 98 bin kişi de örgüt üyesi olma suçundan yargılandı.
- 388 bin kişiye pasaport verilmedi.
- 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.
- 4 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.
- Yaklaşık 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti.
- 300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.
- 171 kişi işkenceler sonucu öldü.
- 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı.
- 23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.
- 3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.
- 400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.
- Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi, 31 gazeteci cezaevine girdi.
- 3 gazeteci silahla öldürüldü.
- Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

 Akreditasyon olmayacak

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül davasını izleyecek basın mensuplarına ilişkin listeyi dün akşam saatlerinde hazırladı. Listeye göre, daha önce 21 olarak açıklanan duruşmayı izleyecek basın mensuplarının sayısı 36’ya çıkarıldı. Listede, ulusal düzeyde yayın yapan yazılı ve görsel medya kuruluşlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı nezdinde akredite olmadıkları gerekçesiyle askeri programlara alınmayan sol çizgide yayın yapan Dicle Haber Ajansı, Evrensel gazetesi, Birgün gazetesi, İMC TV ve ETHA ile sağ tandanslı Akit, Samanyolu TV ve Cihan Haber Ajansı da yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?