banner39

12 Eylül davasında 'Katil' gerginliği

12 Eylül davasında müdahil olmak isteyenler birbirine girdi. 78'liler Vakfı üyesi Cumhur Yavuz, Şendiller'e "Katil" diye bağırdı.

Genel 05.04.2012, 13:12 05.04.2012, 13:38
12 Eylül davasında 'Katil' gerginliği

Ankara'da 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden 12 Eylül davasının bugünkü duruşmasında ilginç gelişmeler yaşandı.

12 Eylül davasının ikinci gününe 'katil sensin' tartışması damgasını vurdu. Maraş'ın CHP'li eski vekilleri ile Maraş olaylarının sanığı BBP'li Ökkeş Şendiller arasında tansiyon fena yükseldi.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 2. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Davanın ikinci gününde Maraş, Çorum ve Sivas katliamları mercek altına alındı. 80 öncesinin çekişmesi bir kez daha salonda yaşandı. Mağdurlar ve yakınları o günlere ilişkin görüşlerini anlatttılar.

ECEVİT TELEFONU MASAYA FIRLATMIŞ

Dönemin CHP'li vekilleri devletin bilerek katliama göz yumduğunu iddia etti. CHP'li eski vekil Hüseyin Doğan, evlerinin ateş altına alındığını söyledi.

Bülent Ecevit'e gittiğini e telefonda silah seslerinni dinlettiğini belirten, Doğan, sözerine şöyle devam etti: "Ecevit dönemin komutanını aradı. Ancak olumsuz cevap aldı. Sinirlenen Ecevit telefonu masaya fırlattı.

"KATİL" DİYE BAĞIRDI

Daha sonra söz alan CHP'li vekiller "Katliamda provokasyonluk yapanlar davaya müdahil olamaz" dediler. 78'liler Vakfı üyesi Cumhur Yavuz, Şendiller'e "Katil!" diye bağırdı.

"AKLANDIM" CEVABI

Bu suçlamalara tepki gösteren Şendiller, "ben yargılandım ve aklandım" diye cevap verdi.

MARAŞ'TA NELER OLMUŞTU?

Maraş Katliamı, 19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de Kahramanmaraş'ta meydana gelmişti. Olaylar Alevi ve Sünni inançlı vatandaşlar arasında yaşandı. Yedi gün süren olaylar sırasında 150 kişi öldürüldü, Alevilere ait 200'ün üzerinde ev yakıldı, 100'e yakın işyeri tahrip edildi. Yirmi üç yıl yıl süren davalar sonunda 22 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1–24 yıl arasında ceza aldı. Katliamda önemli rol oynayan 68 kişiye ise ulaşılamadı. 12 Eylül Darbesi'ne sebep olan olaylardan biri olarak kabul edildi.

MAHKEME BAŞKANINDAN TWEET YASAĞI

Mahkeme başkanı mahkeme salonunda olup bitenleri sürekli twitter aracılığıyla dışarıyla paylaşanlara kızdı. Başkan, salondan tweet atılmasını yasaklandı.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında müdahil tarafların talepleri alınıyor.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü