banner39

12 Eylül'de ilk celse sona erdi

Evren ve Şahinkaya’nın katılmadığı ilk duruşmada müdahillik talebinde bulunanlar dinlenirken duruşmaya yarın devam edilmesi kararlaştırıldı.

Genel 05.04.2012, 00:05 05.04.2012, 00:05
12 Eylül'de ilk celse sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

12 Eylül darbesine ilişkin davanın ilk celsesi sona ererken, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ara kararında özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nden sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında ''sistematik işkence'' yönünden soruşturma bulunup bulunmadığının sorulmasına karar verdi.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Evren ve Şahinkaya, duruşmaya sağlık durumlarını gerekçe göstererek katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşma salonuna iddianamede ismi geçenler, müştekiler, izleyiciler, basın mensupları ve taraf avukatları alındı.

Duruşmaya müdahil olarak Başbakanlık adına Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanı Sami Arslan Aşkın, TBMM adına İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile komisyon üyesi Hamza Dağ ve davaya müdahil olan siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

SANIK AVUKALARINDAN YETKİSİZLİK TALEBİ

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın avukatı Bülent Acar, savcılığın dava konusuyla ilgili soruşturma yapma, mahkemenin de davaya bakma yetkisi olmadığını savunarak, ''iddianamenin yok hükmünde olduğuna karar verilmesini'' ve ''iddianamenin kabul kararının okunmamasını'' istedi.

Acar'ın konuşması sırasında bazı müştekiler ile katılma talebinde bulunanların avukatları itirazda bulundu.

Avukat Fikret Babaoğlu, ''Darbeciler hastanelerde kuyruk olmaya başladılar. Haklarında dava açıldı mı? Ergenekon'da, Balyoz'da da böyle oldu, ya Pinochet gibi tekerlekli sandalyeyle ya da Mübarek gibi kafeste gelecek. Yüz yüze olmadan duruşmayı yapamayız'' dedi.

Avukat Aydın Erdoğan da savcılığın ve mahkemenin yetkilerine yönelik itirazların yersiz olduğunu ifade etti.

TALEP REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, ''sanıklara isnat edilen suçun mahkemenin görev alanında düzenlenen suçlardan olması karşısında, sanıkların avukatının talebinin reddine oybirliğiyle'' karar verildiğini belirterek, duruşmaya devam etti.

Duruşmada daha sonra iddianamenin kabul kararı okundu.

Bu arada iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, duruşmada da görev aldı.

EVREN VE ŞAHİNKAYA'YA TUTUKLAMA İSTEMİ

Yetkisizlik talebinin reddine ilişkin kararın açıklanmasının ardından müdahale talebinde bulunanlar ve avukatları söz alarak, iddianame okunmadan önce sanıkların duruşmada mutlaka hazır edilmesini istedi.

Bazı avukatlar ise Evren ve Şahinkaya'nın tutuklanmasını talep etti.

Duruşmanın başında, salondaki avukatlardan bir kısmının ayakta kalması üzerine mahkeme başkanı, ''Ben utanıyorum teklif etmeye ama, sanık yeri boş'' dedi. Avukatlar, ''Boş kalsın'' cevabını verirken, mahkeme başkanı, ''Bazı avukatların o yönde talebi olmuştu, o yüzden'' ifadesini kullandı.

Ancak duruşmanın ilerleyen saatlerinde bazı avukatlar sanık bölümüne oturdu.
Mahkeme heyeti, sanıklar olmadığı için iddianamenin okunmamasına karar verdi.

ADLİ TIP SAĞLIK DURUMLARINI SORACAK

Ankara Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 12 Eylül davası sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın sağlık durumlarının duruşmalara katılmalarına elverişli olup olmadığının, ''İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan sorulması gerektiğini'' bildirdiği açıklandı.

İSTENEN CEZALAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ahmet Kenan Evren ve Ali Tahsin Şahinkaya, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek'' ile suçlanıyor.

Suç yerinin Ankara, tarihinin ise 2 Ocak 1980 ile 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 arası gösterildiği iddianamede, Evren ve Şahinkaya'nın, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ''devlet kuvvetleri aleyhinde cürümler''e ilişkin 146. maddesi ile 80. maddesi uyarınca ''ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına'' çarptırılmaları isteniyor.

Bu arada, davayı takip etmek isteyen çok sayıda vatandaş, dernek, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi Ankara Adliyesi önünde toplandı.

Sanıklar olmadığı için iddianamenin okunmamasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmada yedek hakimin hazır edilmesini kararlaştırdı.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nden sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında ''sistematik işkence'' yönünden soruşturma bulunup bulunmadığının sorulmasına karar verildi.

12 Eylül dönemindeki işkence iddialarıyla ilgili mahalli cumhuriyet savcılıklarına gönderilen görevsizlik kararlarının listesinin de özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nden istenilmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmaya, yarın 09.30'a devam etmek üzere son verdi.
 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?