banner39

'12 Eylül'de kinci duruşma başladı

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı 12 Eylül davasının ikinci duruşması bugün başladı

Genel 05.04.2012, 09:59 05.04.2012, 10:04
'12 Eylül'de kinci duruşma başladı

Önceki gün birinci duruşması yapılan 12 Eylül davasının ikinci duruşması başladı. Davanın ikinci günü ile birinci günü arasındaki fark hemen göze çarpıyor. Dün Ankara Adliyesi'nin önünde tam bir bayram havası vardı. Ancak bugün adliye önü son derece sakin. Dün duruşma salonuna sığmayan müdahiller bugün salona rahatlıkla sığdı.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın sanık sandalyesine oturması ve iddianamenin yüzlerine okunması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek olan sağlık raporu bekleniyor.Müdahil avukatlar bu duruma tepkili.

Avukatlar, sanıkların duruşmaya katılıp katılmayacağına, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelacek sağlık raporu beklenmeden, tarafsız bir sağlık heyetinin karar vermesini talep etti.

Davanın dokuz saat süren ilk duruşmasında, Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi hazırlayan özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinden, sanıklar hakkında "sistematik işkence yönünden soruşturma bulunup bulunmadığının" sorulmasını istedi

Davanın daha büyük ve ifade verilebilecek teknik donanıma sahip bir duruşma salonunda yapılması talebi de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi.

Davanın bugünkü duruşmasında müdahil avukatlar, müdahil olma gerekçelerini mahkeme heyetine açıklmaya devam edecek .

Sanıklar Evren ve Şahinkaya, anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve meclisi fesetmek suçları kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?