banner39

12 Eylül'e müdahillik talepleri kabul edildi

Ankara'da görülen 12 Eylül davasının bugünkü duruşmasında son müdahillik talepleri de alındı. Mahkeme tüm müdahallik taleplerini kabul etti

Genel 06.04.2012, 14:21 06.04.2012, 18:02
12 Eylül'e müdahillik talepleri kabul edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, iddianamede adı geçen ''mağdur ve müştekiler'', katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları katıldı. Evren ve Şahinkaya'nın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 3. duruşması devam ediyor.

Duruşmada, Başbakanlık ve TBMM dahil tüm müdahillik talepleri kabul edildi.

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, 12 Eylül Davası'ndaki müdahillik taleplerinin kabulünü, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın tutuklanması taleplerinin ise ''sanıkların sağlık durumları ve yaşlılıkları gözetildiğinde, daha önce verilen adli kontrol kararı yeterli olduğu'' gerekçesiyle reddini istedi. Mahkeme savcının taleplerini kabul ederek Evren ve Şahinkaya'ya yönelik tutuklama talebini reddetti.

Müdahil avukat, kozmik odada arama yapılmasını ve bazı Ergenekon ve Balyoz sanıklarının tanık olarak dinlenmesini istedi.

Müdahil avukatlar, sanıkların işkence suçundan da yargılanmalarını talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na işkence iddialarıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmalar ile Evren ve Şahinkaya hakkında ayrıca işkence ve kötü muamele ile ilgili yürütülen soruşturmalar hakkında 59 il ve ilçe savcılıkları tarafından yetkisizlik-görevsizlik kararları gönderildi.

Ayrıca görevsizlik kararıyla gönderilen dosyalarda ilgili cumhuriyet savcılıkları Evren ve Şahinkaya hakkında tespit edilecek kötü muamele, işkence ile adam öldürmü, işkence altında gözaltında kaybolma hakkında soruşturma yapılacağı, belge bilgi tanık gibi delillerin söz konusu görevsizlik kararı verilen dosyalara sunmaları faydalı olacağı üst yazıda belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı'na 1979-1980 döneminde yapan komutanlara ilişkin yazılan yazıya olumlu cevap verildi. MİT'e yazılan yazıya olumlu cevap verildi ve Maraş, Çorum ve Sivas olaylarına ilişkin 1 klasör dosya gönderildi.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?