banner39

12 Eylül'ün 'şok eden' gizli BELGESİ

12 Eylül öncesi Genelkurmay'dan İçişleri Bakanlığı'na gönderilen bir belgede, Almanların uyguladığı "yargılamadan infaz et" yöntemi tavsiye ediliyor

Genel 06.04.2012, 12:43 06.04.2012, 14:26
12 Eylül'ün 'şok eden' gizli BELGESİ

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

12 Eylül davasının duruşmaları başladıktan sonra gözler yeniden darbe dönemine çevrildi. Dönemle ilgili detaylar yeni yeni ortaya çıkıyor.

Son olarak Milli Gazete'nin yayımladığı bir belge görenleri hayretler içinde bırakıyor. Ahmet Açıkay imzalı habere göre, 12 Eylül 1980'den bir yıl önce 11 Ekim 1979 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'ndan İçişleri Bakanlığı'na gönderilen bir belgede, Federal Alman Hükümeti'nin uyguladığı tedhiş olaylarına karışanların mahkemelere çıkarılmadan 'yok' edilmesi örnek gösteriliyor.

KORGENERAL İMZALI GİZLİ BELGE

Gizli ibareli gönderilen ve konu kısmında 'Almanların Aldıkları Önlemler' başlıklı belgenin altındaki imza ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren namına, İstihbarat Başkanı Korgeneral Suat İlhan'a ait. Genelkurmay Başkanlığı'ndan gönderilen belgenin giriş kısmında Federal Alman Hükümeti'nin o dönemdeki tedhiş olaylarına karışanlara ilişkin aldıkları önlemler Türk Hükümeti İçişleri Bakanlığı'na bilgi niteliğinde gönderiliyor.

MAHKEMEYE ÇIKARMADAN 'YOK' EDİN

"Federal Alman Hükümeti'nin tedhiş olay ve örgütlerine karşı etkin önlemleri, muhalefetinde desteğinde azimle uygulayarak, demokratik düzeni bozan anarşiye karşı başarı sağladığı bilinmektedir." ifadeleri ile başlayan belgede yer alan maddelerdeki önlemler de ise dehşet verici ifadeler bulunuyor. Ayrı ayrı 7 madde halinde sıralanan belgedeki bilgilerin ikinci (b) maddesindeki ifadelerde, 'Yakalanan teröristleri mahkeme huzuruna çıkarmadan bir vesile yaratarak yok etmek' cümlesi yer alıyor.

ÖLÜ OLARAK YAKALANMAYA YETKİ VERMEK

Gizli belgenin 'c' olarak isimlendirilen üçüncü maddesinde de hayrete düşüren bir cümle yer alıyor. 'Teröristlerin ölü olarak yakalanmasına olanak ve gizli yetki vermek' cümlesinin yer aldığı maddede Alman hükümetinin nasıl kararlar aldığı ve bu yönde Türk hükümetine de tavsiye verildiği görülüyor.

İŞTE O BELGE:

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü