1500 gönüllü, Gazze'ye gidecek

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, 15 gemide 100'ün üzerinde ülkeden 1500 gönüllünün Gazze'ye gideceğini belirtti.

Genel 20.05.2011, 22:32 20.05.2011, 22:32
1500 gönüllü, Gazze'ye gidecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, "2. Özgürlük Filosu"nun gelecek ay Gazze'ye doğru yola çıkacağını belirterek, "15 gemide 100'ün üzerinde ülkeden katılımcı olacak. 1500 aktivist götürmeyi düşünüyoruz. İnsanlık için gidiyoruz" dedi.

Yıldırım, Vakıf binasında düzenlediği basın toplantısında, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıdan sonra, İsrail'in yalnızlaştığını, yanında görünen ülkelerin halklarının siyonizmden bıktığını kaydetti.

Dünyada "Arap baharının" yaşandığını vurgulayan Yıldırım, "Bu vicdansızlığa, eğer dur demezseniz bu Arap baharı bütün dünyayı kapsar. Dünyada büyük bir vicdan hareketi oluşmuştur. Bu vicdan hareketi bütün zalimlerin tahtlarını sallamaktadır" dedi.

Bütün vicdan sahibi insanların ikinci filonun yola çıkmasını beklediğini kaydeden Yıldırım, "Bundan önceki konvoy da uluslararası bir faaliyetti, şu anda da öyle. İHH, bu çalışmanın küçük bir parçasıdır. Bu, 22 kuruluşun organize ettiği bir faaliyettir" diye konuştu.

İsrail'in savaş suçu işlediğini savunan Yıldırım, şöyle konuştu:
"Bize 'gelmeyin, Refah Kapısı açıldı' diyorlar. Açıldı da hangi bedeller ödendi. Açılacak tabii oralar, sizin malınız değil ki. Bir insanın karadan kendi sınırlarını kullanma hakkı olduğu gibi, denizden de kendi sınırlarını kullanma hakkı var. Sonra, hukuken bu abluka hala kalkmadı. Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın. Henüz bu abluka ve ambargo devam ediyor. Geçen yıl Refah Kapısı açık olsaydı ve siz bize bunu deseydiniz size biraz hak verirdik ama şimdi nasıl hak verelim? İsrail, 9 kardeşimizi şehit etti. 55 kardeşimiz yaralandı. Bir arkadaşımız hala yoğun bakımda."

İkinci filonun, bu sürecin çok küçük bir parçası olduğ unu ifade eden Yıldırım, daha büyük çalışmaları olduğunu söyledi.

Yıldırım, "İsrail'e akıllı olması gerektiğini hatırlıyoruz. Bu filonun geç mesine izin vermelisiniz. Bundan sonra yaptığınız her şey zararınıza. Hiçbir hamle, sizin lehinize değil. Zararı en az olarak atlatmaya bakın. Tekrar müdahale ederseniz, günlerce denizde kalırız, gündem oluştururuz. Vicdan sahipleri bizimle beraber. Ambargo, karadan nasıl kalktıysa, denizden de kalkacak, bütün dünya rahat nefes alacak" dedi.

Haziran'ın son haftası gemilerin yola çıkacağını bildiren Yıld ırım, 15 gemide 100'ün üzerinde ülkeden katılımcı olacağını, 1500 aktivisti götürmeyi düşündüklerini ifade etti. Yıldırım, "İnsanlık için gidiyoruz" diye konuştu.


 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?