banner15

'1500 kişi gözaltına alınacak' iddiası

Başbakan Erdoğan'ın 'terörle mücadelede yeni strateji' diyerek duyurduğu politikanın detaylarına ilişkin "1500 kişi gözaltına alınacak" iddiaları dillendiriliyor

'1500 kişi gözaltına alınacak' iddiası

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Hükümet'in, teröre karşı yeni stratejisi netleşiyor. Yeni konseptin temelinde ani ve hızlı karar almak için valilere süper yetkiler verilecek. İl Özel İdare Kanunu değiştirilecek. Jandarma'nın sevk ve idaresi Vali'ye bağlanacak. Polis özel harekatı şehir merkezlerinde Jandarma kırsalda terörle mücadele birliği haline dönüştürülecek. Valiler, mevcut kanundaki operasyon başlatma yetkisini sonuna kadar kullanacak. Bununla kalmayıp, İl Özel İdaresi Kanunu değişikliğiyle valilere teröre karşı “süper” yetkiler verilecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait birlikler, valinin talebi olmadığı hallerde terörle mücadele yapmayacak.

Polis ve Jandarma istihbarat birimlerinden gelen bilgiler o ildeki istihbarat havuzunda birleştirilecek. Polis'in takip ettiği bir konuda Jandarma, Jandarma'nın takip ettiği bir konuda şehirde Polis, Vali'nin koordinasyonunda ortak operasyonlar yapacak.

KCK VE DTK'YA AĞIR DARBE İNECEK

Hükümet kaynakları, yeni stratejiyi “devlet hukuk içinde kalarak; sert yüzünü gösterecek. Suç olduğu halde gözmezden gelinen suçların üzerine gidilecek. Yasalar çerçevesinde terör örgütüyle arasına mesafe koyamayanlar terör suçlusu olarak yargılanacak” sözleriyle, şehir merkezlerinde izlenecek stratejinin satır başlarını ifade ediyor.

Alınan bilgilere göre savcılıklar ve güvenlik güçlerinin elinde delilleriyle birlikte bin 500 kişiye yakın gözaltı listesi var. Demokratik Toplum Kongresi adı verilen yapı ile terör örgütü PKK arasında bağ kuran aralarında eski milletvekillerinin de yer aldığı pek çok isim terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklanacak.

SADECE SINIRÖTESİ YETERLİ DEĞİL

Alınan bilgilere göre Hükümet, sınırötesi harekatın tek başına çözüm olmadığı; yurt içinde de arazi tarama faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiği üzerinde duruyor. Ayrıca, kırsalın yanı sıra Hakkari merkez ve ilçeleri başka olmak üzere birçok küçük yerleşim yerinde, şehirlerde de bölücü örgüt unsurlarının varlığına karşı operasyonlar için hazırlıklar başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 10:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami Huysuz
Sami Huysuz - 8 yıl Önce

Elbette bu konuları düşünenler var ama bir an önce İlçe Jandarma binaları ile İlçe Emniyet Müdürlüğü binaları nöbetten tasarruf için birleştirilmeli. Ardından İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma binaları birleştirilmeli, Jandarmadan Erbaş ve Er yarın kaldırılmalı, KKK birlikleri her yerde değil, üç veya dört beş yerde toplanmalıdır diye düşünüyorum.

banner39

banner36

banner37

banner35