160 haneli köyde 4,5 ton şeker ikram ediyorlar

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı 160 haneli Ünlüce köyünde, bayramlarda yaklaşık 4,5 ton şeker bayramlaşmaya gelen misafirlere sunuluyor.

160 haneli köyde 4,5 ton şeker ikram ediyorlar

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Ünlüce köyü sakinleri, yaklaşık 50 bin lira ödeyerek satın aldıkları 4,5 ton bayram şekerini misafirlerine ikram ediyor.

Ramazan Bayramı süresince her ailenin yaklaşık 35 kilogram şeker tükettiği Yüksekova'ya 15 kilometre uzaklıktaki Ünlüce köyünde, yaklaşık 50 bin lira ödenerek alınan 4,5 ton bayram şekeri, toplu bayramlaşma törenlerinde büyük tepsilere doldurulup, misafirlere sunuluyor.

Bayramların birlik ve beraberliğin pekişmesinde çok önemli günler olduğunu belirten köyün imamı Adem Cankurtaran, bayramın, İslam ülkelerinde işkence ve zulüm altında olan Müslümanların kurtulmasına vesile olmasını diledi.

GELENEK 72 YILDIR SÜRDÜRÜLÜYOR

Cankurtaran, bütün köy halkını bir araya getirmeye çalıştıklarını ve bunu da ihtiyar heyetine borçlu olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Bayramlaşma geleneğini 72 yıldır nesilden nesle aktararak bu güzel dayanışmayı sürüyoruz. Ramazan ayının bitmesi bizim için bir üzüntü ama Ramazan Bayramı'nın gelmesi de bizim için mutluluk verici. Bayramın gelmesi hepimizde bir heyecan yarattı. Sabah erken saatte köy camisinde namaz kıldıktan sonra camide bayramlaşıyoruz. Ardından mezarlık ziyaretinde bulunuyoruz. Kahvaltıdan sonra bütün köy halkı cami önünde toplandıktan sonra ev ev gezerek köylülerimizin bayramına gidiyoruz."


Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39