'17 Aralık' için özel savcı ayarlanmış

17 Aralık soruşturmalarını yürüten başsavcıvekilinin, teknik takip için gittiği savcı Yılmaz Kıstı'nın bunu kabul etmediği; bunun üzerine onun yerine başka bir savcı atanarak teknik takibin başlatıldığı belirtiliyor

'17 Aralık' için özel savcı ayarlanmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

17 Aralık operasyonlarında, soruşturma savcılarının ve emniyette operasyonu gizleyen polisler, üç bakanın oğlu ve işadamlarını dinleme kararı alabilmek için “uygun savcı” aradığı ve bulduğu belirtiliyor.

Star Gazetesi'nden Kemal Gümüş'ün haberine göre, operasyonun ilk savcısı Yılmaz Kıstı’nın, bakan çocuklarıyla ilgili Emniyet’ten gelen dinleme taleplerini masasında görünce talebi kabul etmedi. İddiaya göre Kıstı, yasal teknik takip yaptırmayı kabul etmeyince, "Paralel yapı" Kıstı'yı soruşturmadan aldırmak içgin girişimlerde bulundu. Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ün devreye girdiği bildirildi. Buna göre Öz, darbe amaçlı soruşturmayı yürütmesi için duruşma savcısı olarak görev yapan Celal Kara’yı atadı. Kara, göreve gelir gelmez dinleme kararlarını imzaladı.

Öz’ün koordinesinde yürütülen darbe soruşturmasında Emniyet’in hukuksuz dinleme talebini reddeden ve telefon dinlemesi kararı aldırmak için yeterli delil isteyerek somut delillerin ardından teknik takibe müsaade edilebileceğini bildiren Kıstı, bu kararının ardından "paralel yapılanma"nın hedefi oldu.

Kıstı’dan istedikleri teknik takip kararı çıkartamayan paralel yapılanma Kıstı’nın görev yerinin değiştirilmesini sağladı. Hukuksuz dinlemelere karşı çıkan savcı, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne duruşma savcısı olarak atandı. Kıstı’dan boşalan yere ise İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma savcısı olarak görev yapan Celal Kara atandı. Kara’nın koltuğa oturur oturmaz hukuksuz dinleme taleplerine imza attığı ve somut delil olmadan onlarca kişinin telefonunu dinlettiği belirlendi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39