banner39

1915 olaylarında ölen Ermeniler anıldı

1915'te meydana gelen olaylarda ölen Ermeniler Haydarpaşa'da düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı

Genel 24.04.2014, 12:29 24.04.2014, 15:31
1915 olaylarında ölen Ermeniler anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haydarpaşa Garı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, 24 Nisan 1915'te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Ermenileri andı. Katılımcılar ölenler anısına denize karanfil attı.

24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu tarafından 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için Haydarpaşa Garı'nda tören düzenlendi. Törene aralarında Ermeni cemaati üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi katıldı. Ellerinde hayatını kaybedenlerin fotoğrafını tutan grup üyeleri İngilizce, Ermenice ve Türkçe yazılmış olan "Ermeni soykırımının kurbanlarını anıyoruz" yazılı pankart açtı. Pankartın üzerine de ölenler için karanfiller bırakıldı.

Platform adına basın açıklaması okuyan Yıldız Önen, şunları söyledi:

"Büyük bir tarihi miras izi bile kalmayacak şekilde yok edildi. İstanbul'un en güzel camilerini yapan mimarların çocukları, Anadolu'nun muhteşem taş ustaları, terziler, dişçiler, yoksul Ermeni köylüleri ve büyük ölçüde Osmanlı toplumunun beynini oluşturan Ermeni bilim insanları, yazarlar, gazeteciler, yayıncılar, milletvekilleri katledildi. Bugün bize acı veren Türkiye'deki düşünsel çoraklıkta bunün büyük rolü vardır. Ama aynı zamanda bu süreçte Ermenilerin sadece taşınmaz mal varlıklarına değil bankalardaki paralarına el konuldu. Soykırım aynı zamanda büyük bir soygundu. Devlet eliyle yapılan aklın alamayacağı kadar büyük bir hırsızlıktı. Günümüzdeki yolsuzlukların kökeninde bu büyük talan yatıyor. 1915 soykırımıyla başlayan süreçte Anadolu'nun çok dilli çok kültürlü çok kimlikli dokusu tek tip, tek dilli, tek kültürlü, tek kimlikli bir yapıya dönüştürülmesi hedeflendi. 99 yıldır inkar edilen soykırım kanayan bir yara olarak duruyor. Biz 99 yıllık inkara artık yeter, diyoruz. Soykırımın hukuki gerekleriyle birlikte tanınmasını hesaplanamayacak kadar büyük derin kayıplarının telafi edilmesine yönelik dünyanın dört bir yanındaki Ermenilerin çeşitli önerilerine Türkiye Cumhuriyeti devletinin kulak vermesini, dinlemesini, adaleti yerine getirecek adımları atmasını talep ediyoruz"

Grup içerisinden Diana Yayloyan isimli bir katılımcı hem Ermenice hem de Türkçe konuşma yaparak ölenleri andı. Açıklamaların ardından eylemciler, hayatını kaybedenlerin anısına getirdikleri karanfilleri denize attı. Bazı Ermenilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

DİYARBAKR'DA ANMA TÖRENİ

Diyarbakır’da aralarında Diyarbakır Barosu, Demokratik Toplum Kongresi, Halkların Demokratik Kongresi, BDP, İnsan Hakları Diyarbakır Şubesi’nin de olduğu sivil toplum kuruluşları ile siyasetçiler 1915 hadisesi için bir araya geldi. Sur ilçesinde Ortak Vicdan Anıtı önünde yapılan anmada, olaylar kınandı.

Ortak açıklamayı yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 24 Nisan’ın Ermeni halkının çok acı bir günü olduğunu söyledi. Elçi, “ Anadolu ve Mezopotamya’nın en kadim halklarından biri olan Ermeni toplumu, 24 Nisan 1915’te tarihin o güne kadar tanık olduğu en büyük felaketlerden birine maruz kalmaya başladı. Ermeniler 1915 yılında yaşananları büyük felaket olarak ifade etmektedir. Kürt toplumu olarak kardeş Ermeni halkının bu büyük acısını paylaşıyoruz. Soykırımda yaşamını yitiren bir milyonu aşkın sivil-masum Ermeni’yi bu gün Diyarbakır’da saygıyla anıyoruz.” diye konuştu.

TAN: ZALİMLERİ LANETLEYEREK YENİ BİR DÜNYA KURABİLİRİZ

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise dünya tarihinin çok zulme sahne olduğunu söyledi. Tan, şunları söyledi: “ Dünya tarihi çok zulme sahne oldu. Saymakla bitmez. 20’inci yüzyıl en büyük katliamları hala hafızalarda. Hitlerin yaptığı katliamlardan Ermeni soykırımından Saraybosna’dan Halepçe’ye kadar maalesef insanlığın çok acı bir soykırım hafızası var. Acıları birbiriyle yarıştırarak bir yere varamayız. Ancak zalimleri lanetleyerek yeni bir dünya kurabiliriz. Bizim inancımıza göre mazlumun dini, dili, rengi milleti sorulmaz. Mazlum her yerde mazlumdur. Bugün Ermeniler’in büyük felaketi anarken büyük zalimlere lanet okuyoruz. Yeni bir dünya kurulsun artık bunlar olmasın diyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?