banner15

2. Dünya Savaşının yıldönümü artık Yahudi bayramı

Yahudiler, 2. Dünya Savaşının yıldönümünü dini bayram olarak kutlama ve bugünde ayin yapma kararı aldı

2. Dünya Savaşının yıldönümü artık Yahudi bayramı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Avrupa ve Rusya’daki Yahudiler, 2. Dünya Savaşı’nın zaferini ilk defa ayin yaparak kutlayacak. Zaferin yıldönümü dini bayram olacak.

Farklı ülkelerde yaşayan Yahudi toplulukları, Sovyetler Birliği'nde “Büyük Vatanseverlik Savaşı” adı verilen 2. Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferi, sadece askeri bayram olarak değil, ayin olarak da kutlamaya karar verdi.

Rus Yahudi Kongresi (RJC) başkan yardımcısı Herman Zaharyaev'in TAAS ajansına yaptığı açıklamada: "Bu fikir bazı Avrupa ülkelerindeki Nazizm'in düzeltilmesi ve tarihi tahrif girişimlerine karşı geliştirilmiştir. Biz bu yeni dini bayramımızı Yahudi dini takvimine ekleyeceğiz ve devamını sağlayacağız. Allah'ın Yahudileri Kızıl Ordu ve müttefik askerlerin yardımı ile kaçınılmaz ölümden kurtardığına inanıyoruz" dedi.

Zaharyaev, yeni bir Yahudi dini bayramını tesis etme fikrinin İsrail'deki iki hahambaşı, Avrupa hahamları ve ABD'de bazı Yahudi toplulukları tarafından desteklendiğini söyledi.

İsrail Meclisi’nde (Knesset) ve New York'taki BM genel merkezinde “Kurtuluş ve Özgürlük” adı verilen yeni bayramın bir sunumunun da yapıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2015, 17:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35