200 bin koli muz gümrükte kayboldu

Yüzde 148'lik vergisinin ödenmesi için gümrükte tutulan 200 bin koli muz ortadan kayboldu. Yetkililer de firma sahipleri de olaydan habersiz olduğunu savunuyor.

Genel 02.05.2013, 09:59 02.05.2013, 10:05
200 bin koli muz gümrükte kayboldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'daki Ambarlı Gümrüğü bir skandala sahne oldu. Yüzde 148'lik vergisi ödenmediği için gümrük sahasındaki antrepolarda  bekletilen 200 bin koli muz kayboldu.

20 ton kapasiteli 200 TIR'ın taşıyabileceği muzların kaybolmasıyla devletin yaklaşık 7 milyon liralık vergi kaybı olduğu ifade edildi. Chiquita (çikita) muzlarının Türkiye ithalatçısı ve Fenerbahçe'nin eski yöneticisi Hakan Bilal Kutlualp çeşitli ülkelerden 200 bin koli muz ithal etti. Gemilerle getirilen muzlar Ambarlı Gümrüğü sahasına indirildi. 4 bin ton muz antrepolara konuldu. Gümrük yetkilileri, muzları teslim etmek için malların vergisinin ödemesini bekledi. Ancak kapıları kilitli antrepoları kontrol eden görevliler, kolilerin yerinde yeller estiğini görünce şaşkınlık yaşadı.

Akşam'ın haberine göre 400 kamyonu doldurabilecek muzun sır olması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık yüzlerce kamyon muzun nasıl yok olduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Gümrük yetkilileri, yerli üreticiyi korumak için muz, çay gibi ürünlerin ithalinde yüzde 148 gibi büyük oranda vergi alındığını söyledi. Kaybolan muzların piyasa değerinin yaklaşık 12 milyon lira, devletin vergi kaybının ise yaklaşık 7 milyon lira olduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?