banner39

2011'de doğal felaketler rekor zarara neden oldu

2011 yılında meydana gelen doğal felaketlerin ekonomik zararının en az 380 milyar dolarla rekor kırdığı açıklandı

Genel 06.03.2012, 08:22 06.03.2012, 08:22
2011'de doğal felaketler rekor zarara neden oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM'nin felaketlerin risklerini azaltma bölümünden sorumlu üst yetkilisi Margareta Wahlstrom, 2011 yılında meydana gelen doğal felaketlerin, ekonomik zararının en az 380 milyar dolarla rekor kırdığını belirtti.

Wahlstrom, BM'de düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılındaki doğal felaketlerin faturasının en az 380 milyar dolar olduğunu ve bu miktarın şimdiye kadar görülmemiş olduğunu belirterek bunda, Japonya ve Yeni Zellanda'da geçen yıl meydana gelen depremlerin ve Tayland ile diğer ülkelerdeki sellerin büyük rol oynadığını söyledi. BM yetkilisi bu kapsamda en son kaydedilen rekor zarar miktarının ABD'de Katrina Kasırgasının meydana geldiği 2005 yılında olduğunu belirtti.

Wahlstrom dünyada doğal felaket riskinin giderek artığını ve bugün dünya nüfusunun yüzde 50'sinin felaket riskiyle karşı karşıya olduğunu da belirterek, bunda iklim değişikliğinin, doğal kaynakların tüketilmesinin, arazilerin iyi kullanılmamasının ve çevre sorunlarının büyük payı olduğunu ifade etti.

BM yetkilisi Wahlstrom, ''2050 yılında dünya yüzde 50 oranında daha fazla gıdaya, yüzde 45 oranında daha fazla enerjiye ve yüzde 30 oranında daha fazla suya ihtiyacı olacak'' dedi.

Japonya depremi

Bu arada, geçen yıl 11 Mart'ta Japonya'da 15 binden fazla insanın ölümüne yol açan deprem ve tsunami felaketinin kurbanları için BM Genel Merkezi'nde anma konseri düzenlendi.

Genel Sekreter Ban Ki-mun, Japonya'nın BM Daimi Temsilciliği ve Japon Vakfı tarafından düzenlenen anma konserinde yaptığı konuşmada, ''Dünya bu depremi hiç unutmadı, biliyoruz ki pek çok yara tam olarak iyileşemeyecek, depremin ekonomik zararı çok büyük oldu ama her şeye rağmen umut işaretleri de var. Bu depremin ardından uluslararası toplum Japonya ile birlikte ayağa kalktı'' dedi.

Depremin yıl dönümü dolayısıyla BM'de fotoğraf sergisi de açıldı.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?