banner39

2014'te yeni bir krizimiz daha olacak!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasanın bir yıl için yapılamaması durumunda 2014 yılında "yetki krizi" yaşanabileceği uyarısında bulundu

Genel 29.04.2013, 13:31 29.04.2013, 14:10
2014'te yeni bir krizimiz daha olacak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, yeni bir Anayasa yapılmaması halinde gelecek yıl Ağustos ayından sonra Türkiye'nin idaresinin zorlaşacağını, yetki kullanımında ciddi sıkıntı yaşanacağını, iki başlılıktan ötürü yeni krizlerin çıkacağını söyledi.

Kişiler üzerinden değil sistem üzerinden değerlendirme yaptığını vurgulayan Çiçek, Akit gazetesine yaptığı açıklamada, "En az yüzde 51'le halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanında yetki ve hiçbir sorumluluk olmayacak. Mevcut Cumhurbaşkanı ve Başbakan için bu değerlendirmeyi yapmıyorum. Şahısları değil, sistemin kendisini değerlendiriyorum. İki seçilmiş makam arasında yaşanabilecek sıkıntıların bugünden görülüp siyasi partilerin orta bir noktada buluşması gerekir. Önceki durumlarda yaşandığı gibi; mesela 2007'de 367 krizi çıktı. Bu Meclis cumhurbaşkanını seçemedi. Sorun ortaya çıkınca bu işle ilgili düzenleme yapıyoruz. Bu doğru değil. Şimdi 2014'te cumhurbaşkanını halk seçecek. Eğer yeni Anayasa yapılmazsa yetki kullanımı sıkıntısı yaşanacak. İki başlılık olacak, yeni krizler çıkacak. Bu sıkıntılar çıkmadan şimdiden yeni Anayasa yapılmalı" dedi.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?