banner39

208 bin ölü şirket tasfiye edilecek

Türk Ticaret Kanunu'na (TTK) konan geçici bir madde ile faal olmayan ve feshedilmiş şirketlerin tasfiyesinin önü açıldı

Genel 30.07.2012, 13:22 30.07.2012, 13:29
208 bin ölü şirket tasfiye edilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TTK'ya koyduğu bir geçici madde ile gayri faal ve, münfesih (feshedilmiş) şirketlerle kooperatiflere yönelik önemli bir adım attı.

Yüz binlerce şirketin 40 yıllık tasfiye problemi sonunda çözüldü.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel şu değerlendirmelerde bulundu:

BİR MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Türkiye'de 32 bin 782 anonim şirket ve 175 bin 434 limited şirket gayri faal. Bu durumda, 208 bin 216 sermaye şirketi var. Bu da ülkedeki toplam şirket sayısının yüzde 25'i demek. Ayrıca, 39 bin kooperatif var. Bunların etki alanını değerlendirdiğinizde 1 milyonun üzerinde vatandaşı ilgilendiriyor.

TASFİYE İÇİN ORTAKLARIN TAMAMI GEREKİYORDU

30-40 yıldır tasfiyesi gerçekleştirilemeyen şirketlerin tasfiyesi için ortaklarının tamamına ulaşılamıyordu. Kimi şirketler de bazı yasal sorumlulukları yerine getiremediği için gayri faal duruma düşmüştü.

ŞİRKET SİLİNECEK AMA BORCU KALACAK

Yaptığımız düzenlemeyle, 1 Temmuz'dan itibaren 6 ay içinde bu şirketlerin kısa yoldan tasfiye edilmesini öngördük. Tescil ve kayıt işlemleri her türlü harçtan muaf olacak. Damga Vergisi alınmayacak. Ticaret sicilindeki ilanlardan da ücret tahsil edilmeyecek. Tasfiye edilecek şirketlerin ortaklarına, 5 yıl içinde şirketi tekrar kurma imkanı da tanıdık.

KAPSAMDAKİ ŞİRKETLER

Sermaye şartına uymayan şirketler, kooperatifler kanunu hükümlerine göre herhangi bir nedenle dağılmış olan kooperatifler, aralıksız son 5 yıla ait olağan genel kurulu yapılmayan anonim şirket ve kooperatifler. Kanundan önce tasfiye işlemi başlanmış ancak genel kurulu toplanamadığı için ara bilançoları veya son kesim bilançosu genel kurula sunulamadığı için ticaret sicilinden düşülemeyen şirket ve kooperatifler de bu kapsamda.

ALACAKLI DA TASFİYE ETTİRECEK

Tasfiye işlemi, şirket ortakları ya da alacaklılardan birisinin ticaret sicil müdürlüğüne bildirimiyle başlayacak. Bu başvuruyu, Maliye ya da SGK gibi alacaklı kamu kurumları da yapabilir. Bu şirketlerde şirketlerden birine ulaşılamıyorsa, karar alınamıyor ve şirketin mal varlığı nakde dönüştürülüp borçlar ödenemiyor. Bu durumda alacaklılar da o şirketin kısa yoldan tasfiyesini isteyebilecek. Bu şirketler bitkisel hayattaydı, fişini çekip defin yapacağız.

Kaynak: Akşam

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?