banner15

25 bin nalbura bali takibi

İGM’den çıkan karara göre İstnanbul'daki 25 bin nalbur 18 yaşın altındaki çocuklara bali satmamaları için gözetim altında tutulacak.

25 bin nalbura bali takibi

İl Genel Meclisi, İstanbul’da tiner ve bally satan 25 bin iş yerini mercek altına aldı. İGM’den çıkan karara göre 18 yaşın altındaki çocuklara bu maddeler satılmayacak

İstanbul İl Genel Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen madde bağımlısı çocuklar hakkındaki önerge Sağlık Komisyonu üyelerince görüşülerek, “Uçucu maddelerin 18 yaşın altındaki çocuklara satılmaması, bu maddeleri satın alanların kimlik numaralarının kaydedilmesi ve şüpheli hallerde polise bildirilmesi” kararı alındı.

YASAL BOŞLUK TEHLİKE YARATIYOR

Bağımlılık yapan uçucu maddelerin İstanbul’da 20-25 binden fazla noktada (Nalburlar, hırdavatçılar, boya malzemesi satanlar, ayakkabıcılar ve temizlik ürünleri satan .işyerlerinden hiçbir yasal engel olmadan rahatça satın alınabildiğini ifade eden İGM Üyesi Ali Rıza Yıldırım, tiner ve bally bağımlılığının tehlikeli boyutlarda olduğunu ifade etti. Yıldırım, ülkemizde bu maddelerin satışının ve denetlenmesinin yasal düzenlemesinin olmadığını söyledi. Uçucu maddeler ucuz olduğu için çocukların rahatça ulaştığına dikkat çeken Yıldırım, “Sigara paketinin üzerinde uyarı ve görseller var, tiner ve bally kutuları ve şişelerinin üzerine de uyarı ve görseller konulsun. 18 yaş altındaki çocuklara satışı yasaklansın” diye konuştu.

 

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 08:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48