banner39

27 yıllık İMKB tarih oldu, BİST açıldı

1986'da işleme açılan İMKB bugünden itibaren Borsa İstanbul olarak faaliyet gösteriyor. Açılış gongunu Başbakan Erdoğan çaldı.

Genel 05.04.2013, 09:55 05.04.2013, 11:07
27 yıllık İMKB tarih oldu, BİST açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarihe karıştı. Borsa İstanbul adıyla faaliyetine devam eden borsanın açılış gongunu Başbakan Tayyip Erdoğan çaldı.

Unvanının "Borsa İstanbul" olarak değişmesi nedeniyle Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası'nda işlem gören menkul kıymetlerden hesaplanan endekslerin adlarında yer alan İMKB'nin kısaltması bugünden itibaren BİST olarak değiştirildi.

Borsa İstanbul'un logosunda lale figürü var. İMKB, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası'nı (İAB) aynı çatı altında toplayan olan Borsa İstanbul'un dokuz kişilik yönetim kurulunda İbrahim Turhan, Osman Akyüz, Seyit Ahmet Işkın, Talat Ulussever, Hüseyin Kelezoğlu, Işınsu Kestelli, Atilla Köksal, Melikşah Utku ve Mustafa Büyükabacı yer alıyor.Borsa İstanbul'un sermayesi ise 423.3 milyon lira olarak belirlendi.

1986'DAN BU BERİ..

Temelleri 1984'te atılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dönemin başbakanı Turgut Özal'ın çaldığı gong ile 1986'da işleme açıldı.

İlk Borsa Başkanı Muharrem Karslı, borsanın ilk yeri de Cağaloğlu'ndaki Ziraat Bankası'nın 2. ve 3. katı oldu. Burası kısa sürede İMKB'ye yetmemeye başladı ve Karaköy'deki Erenhan'a geçildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?