'28 Şubat'ta bugün de iddianame okunuyor

Ankara'da 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün 6'ıncı duruşması yapılan 28 Şubat davasıyla ilgili konuşan Hasan Celal Güzel, Başbakan'ın MGK tutanakları için devreye girmesi gerektiğini söyledi

'28 Şubat'ta bugün de iddianame okunuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat dönemine ilişkin, 103 sanık hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan açılan davanın 6. celsesi başladı. 28 Şubat davasıyla ilgili olarak konuşan davanın müştekilerinden Hasan Celal Güzel, Başbakan'ın MGK tutanakları için devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar yerlerini aldı. 
Yoklamanın alınmasıyla başlayan duruşmaya, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı katılmadı. Bugünkü duruşmada, şimdiye kadar 250 sayfası tamamlanan, bin 309 sayfalık iddianamenin okunmasına devam edilecek. Geçen haftaki celselerde iddianameyi okuyan TRT spikerleri Şener Mete ve Fulin Arıkan yerine, başka spikerlerin görevlendirildiği görüldü. Duruşmada, Oğuz Kalelioğlu'nun avukatı Mehmet Kocaoğlu, müvekkilinin rahatsız lduğunu belirterek, tedavisi için izin istedi. Mahkemenin izin vermesi üzerine Kalelioğlu, duruşma salonundan ayrıldı. Kamuron Orhon'un avukatı, müvekkilinin, "rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamayacağına" ilişkin sağlık raporunu mahkemeye sundu.

"BAŞBAKAN MGK TUTANAKLARI İÇİN DEVREYE GİRMELİ"

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Başbakan Erdoğan'ın 28 Şubat MGK tutanakları için devreye girmesi gerektiğini ifade etti. 28 Şubat kararlarının alındığı tarihi Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantı tutanaklarının Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmemesi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Anavatan Partisi hükümetlerinde Devlet Bakanı, Gençlik Spor Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Hasan Celal Güzel, Başbakan'ın devreye girip zabıtları istemesi gerektiğini söyledi. Tutanakların gönderilmemesinin 'devlet sırrı'yla bir ilgisinin olamayacağını vurguladı.
 
Hasan Celal Güzel, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede "Artık Türkiye'de rejim değişti. Tam demokrasiye doğru geçiliyor. Böyle bir durumda kalkıp MGK kararlarının Genel Sekreterliği çalışması çerçevesinde mahkeme karşısında hele o ülkenin rejimine, hükümetine kasdedilmişken; bunun ne değeri olabilir; bunun devlet sırrı neresidir? Bunun devlet menfaatiyle ilgili ne hükmü vardır? 28 Şubat'ta yapılan ve tamamen zamanın Başbakanına baskı için düzenlendiğine artık sokaktaki çocukların bile bildiği bir şeyi vermemek ne demektir. Onun yapılacak şeyde şudur: Sayın Başbakan'ın devreye girmesi lazımdır. Milli Güvenlik Genel Sekreterliği zaten Başbakan'ın şahsına bağlıdır. Getir kardeşim zabıtları demesi lazımdır. İnşallah imha etmemişlerse getirirler." dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2013, 17:50
banner53
YORUM EKLE

banner39