banner39

2B'de bir düzenleme daha

2B arazilerinin satışıyla ilgili yasada tarımsal amaçlı olarak kullanılan taşınmazlarla ilgili düzenlemeye gidildi.

Genel 25.03.2013, 18:43 25.03.2013, 18:43
2B'de bir düzenleme daha

Maliye Bakanlığı'nın "Milli Emlak Genel Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Orman vasfını yitirmiş (2B) arazilerin satışına ilişkin yeni düzenlemeyle tarımsal amaçlı olarak kullanılan taşınmazlarla bu taşınmazların üzerinde bulunan tarımsal amaçlı yapılar ve sürekli ikamet edilen konutların bulunduğu kısımlarda satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'si olarak hesaplanacak.

TARIMSAL AMAÇLI YAPILARDA BEDEL İNDİRİMİ

Önceki tebliğde yer alan "satış bedeli" ibaresini "Tarımsal amaç dışında kullanılan taşınmazlarda satış bedeli" olarak düzenleyen yeni tebliğ, satış bedelini, tamamen ve münhasıran bilfiil tarımsal amaçlı olarak kullanılan taşınmazlarla bu taşınmazların üzerinde bulunan tarımsal amaçlı yapılar ve sürekli ikamet edilen konutların bulunduğu kısımlarda rayiç bedelin yüzde 50'si olarak belirledi.

Bu nitelikteki taşınmazların üzerinde bulunan konut amaçlı yapıların kısmen iş yeri olarak kullanılması halinde de bu kapsamda değerlendirme yapılacak.

DİĞER YAPILARDA METREKARE SINIRLANDIRMASI VAR

Tarımsal amaç dışında kullanılan taşınmazlarda ise hak sahiplerine doğrudan satılacak olanların satış bedeli, taşınmazın yüzölçümünün 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanarak belirlenecek.

BİRDEN FAZLA TAŞINMAZI OLANLAR TERCİH YAPACAK

Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak.
 

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?