banner15

30 bin mobilyacı çırağı aranıyor

MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, 30 binden fazla ara elemana ihtiyaç duyduklarını söyledi

30 bin mobilyacı çırağı aranıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mobilya sektörü artan üretime bağlı olarak ara eleman arayışına girdi. Çırak bulamamaktan dert yanan Modoko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, 30 binden fazla ara elemana ihtiyaç duyduklarını belirtti. Özçelik, iktidardan da istihdam vergilerinde indirime gidilmesini, teknik eğitime önem verilmesini talep etti.

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, basın mensupları ile iftarda bir araya geldi. Burada mobilya sektörünün üretim ve ihracatta geldiği aşamayı değerlendiren Özçelik, hedeflerini de açıkladı. 
Sektörün kur oynamalarından dolayı güç günlerden geçtiğini anlatan Özçelik, dolar ve euro ile ilgili kaygıların mobilya alımlarını durdurduğunu dile getirdi. Bu sebeple düğünlerin dahi ertelendiğini vurgulayan Özçelik, dalgalı yapı durduğu, dengeli bir tablo ortaya çıktığı takdirde mobilyacının karlarını katlayacağını ifade etti.

Toplam 170 ülkeye 8 milyar dolarlık bir ihracat yaptıklarını aktaran Etem Özçelik, Avrupa'da görülen ekonomik durgunluğun Türkiye'nin lehine olabileceğini de savundu. Ülkenin konumu itibari ile Avrupa'ya, Asya'ya ve Afrika'ya yakın olduğunu, bu dönemde buralara daha fazla ürün satabileceğini kaydetti.

Mobilya ithalatının 800 milyon doları bulduğunu açıklayan Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik, "Burada en önemli faktör hammadde. Maalesef yeteri kadar ormanımız yok, mecburen dışarıdan ağaç ithal ediyoruz. Konu ile ilgili önlemler derhal alınmalı, yerli üretim teşvik edilmeli." temennisinde bulundu.

Diğer yandan çalıştıracak ara eleman bulamamaktan dert yanan Etem Özçelik, sektörün artan üretimlerine bağlı olarak 30 binden fazla iş gücüne ihtiyaç duyduğunu vurguladı. İstihdam adına eğitimin önemli olduğunu belirten Özçelik, "Modoko olarak çıraklık ve tasarım okulu için adımlar atıyoruz. Bu okulların sayısını artırmak adına elimizden geleni yapıyoruz." dedi. İktidara bu anlamda teknik eğitime önem vermeyi önerirken, istihdam vergilerinin indirilmesini istedi.

"ARAP BAHARI'NDAN KAYNAKLANAN KAYIPLARI TELAFİ EDECEĞİZ" 

Arap Baharı'nın mobilya ihracatına yansımalarına da değinen Özçelik, "Mısır, Libya ve Suriye'de harp olmasa güçlü, iyi bağlantılarımız vardı. Bu bağlantılar harplerden dolayı durdu. Umuyorum, bu ülkelerdeki kayıplarımızı kısa zamanda telafi edeceğiz. Bakın Libya'da harp olmadan önce 1 alıyorsak bundan sonra 3 alacağız, Suriye için de bu durum geçerli." ifadelerini kullandı.

Modoko olarak açlığın pençesinde kıvranan Somali'ye önemli yardımlar yaptıklarını bildiren Etem Özçelik, bu ülkede büyük ve açık bir piyasa olduğuna dikkat çekti. "Daha önce İngiltere, Fransa ve İtalya Somali'yi sömürüyordu. Bu ülkeler kendileri güç durumda olduğu için Afrika'ya el atamıyorlar. Oluşan ortamdan yararlanabiliriz." yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35