banner39

30 ülkenin tarihi 'Osmanlı Arşivi'nde

Osmanlı devletinden kalan arşiv sayesinde, üç kıtada otuza yakın ülkenin ekonomik, sosyokültürel ve demografik hazineleri gün ışığına çıkarılacak

Genel 09.05.2012, 12:00 09.05.2012, 14:47
30 ülkenin tarihi 'Osmanlı Arşivi'nde

Türkiye, ''Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi''ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Kongrenin onursal başkanı ve dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlıların bir yeri fethettiklerinde vergi kaynakları ve nüfusu kayıt altına aldığını ve kayıtların yer aldığı bu tahrir defterleri sayesinde köylünün ekonomik durumuna göre vergi tayin edildiğini söyledi.

Kıbrıs'ın da fethedildikten sonra oraya bir tahrir heyeti gönderildiğini, bölgedeki bütün köylerin, nüfusun yazıldığını anlatan Prof. Dr. İnalcık, Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyıla kadar giden tahrir defterlerinin Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde topladığını belirtti.

Arazi ihtilaflarında daima bu defterlere müracaat edildiğini, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün de bu defterlerden hala yararlandığını ifade eden İnalcık, ''Tarihi kaynak olduğu için biz tarihçiler de hep Tapu Kadastro'ya gidiyoruz'' dedi.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden aldığı davet sonrası kongre çalışmalarına başladıklarını dile getiren Prof. Dr. İnalcık, ''Beraberce hazırlıyoruz ve bu arşivi tanıtmak istiyoruz. Bu arşivde Macaristan'dan Arabistan'a kadar her bölgenin tarihi var. Bunlar tarih bakımından birinci derece kaynaktır. Mesela ben Suudi Arabistan'a gittiğimde onlar bu vesikaları müsaadeyle almışlar, kendi bölgelerine ait defterlerden bir arşiv kurmuşlar, yani o kadar önemlidir bu tapu defterleri'' diye konuştu.

"KIBRIS MİLLİ DAVAMIZ"

Prof. Dr. İnalcık, şöyle devam etti: ''Kıbrıs çok önemli bir konu ve tahrir defteri de hiç bozulmamış şekilde Tapu Kadastro'da duruyor. Yani, bizim için mukaddes bir dava fakat tapusu elimizde olduğu halde ortada değil. Ben yetkililere 'Bu defterleri neşredelim' dedim. Orayı biz fethettik ama köylüler gidip yerleşti. Bunun için tahrir defterlerinin neşrini yapmaya hazırlanıyoruz.

Kongreyi de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımızla beraber yapacağız. Dünyada birçok bilim adamı da kongreye gelecek. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılışından sonra 26, belki de daha fazla devlet ortaya çıktı. Onların yüzlerce senelik tarihleri bizim bu tapu kadastro defterlerinde. Ara sıra bazı ülkeler gelip bu tahrir defterlerinin kopyalarını alıyorlar. Bu, uluslar arasında çok önemli bir kaynak. Tarihlerinin en önemli kaynağıdır. Bunun için uluslararası bir kongre çok yerinde olacaktır ve buna şimdi teşebbüs ediyoruz.''

"OSMANLI TAPU ARŞİVİ"

''Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi'' Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde, 21-23 Kasım tarihlerinde İstanbul'da yapılacak.

Kongre'de, Osmanlı Devleti'nden intikal eden arşiv mirasını bünyesinde bulunduran devletler ve kurumlarının ortak kültür, tarih ve medeniyet anlayışıyla bir araya getirilmesi düşünülüyor. Böylece ortak değerlerin ortaya konulması, değerlendirilmesi, paylaşılması ve ilim dünyasına kazandırılması noktasında önemli bir adım atılmış olacak.

Yapılacak kongreyle kültürel mirasın önem ve değerinin ortaya konulmasının yanı sıra arşivlerin muhafazası, bakımı, elektronik ortama aktarılması ve bu alandaki teknolojik gelişmelerin de ele alınması hedefleniyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ve üç kıtada otuza yakın ülkenin ekonomik, sosyokültürel ve demografik kayıtlarını ihtiva eden Kuyud-ı Kadime Arşivi de kongrenin en önemli konu başlıklarından birisini oluşturacak.

Kültürel arşiv mirası ile önemli hafıza merkezlerinden olan Kuyud-ı Kadime Arşivi'ndeki malzemelerin büyük bir kısmı TARBİS Projesiyle dijital ortama aktarıldı, böylece belgeye erişim kolaylaştırıldığı gibi ilgililere daha modern usullerle hizmet verilmeye başlandı. Ayrıca, zamanla yıpranan arşiv dokümanlarının bakımları yapılarak daha uzun yıllar ilmin ve insanlığın hizmetinde kullanılabilmesi amacıyla ''Belge Bakım ve Onarım Ünitesi'' kuruldu. Bunlarla birlikte 600 yıllık köklü bir geçmişe sahip kurumun ve Kuyud-ı Kadime arşivinin tanıtımına yönelik çeşitli çalışmalar da yapıldı. Bu kapsamda ilk olarak Server Efendi Sergi Salonu açıldı, sonrasında ise çeşitli yayınlar hazırlanıp İngilizceye de çevrilerek ilgililerin istifadesine sunuldu.

Kongreden önce tamamlanması planlanan Kuyud-ı Kadime Arşiv Kataloğu çalışmaları da sürdürülüyor. Bu kapsamda, daha önce tasnifi yapılmamış defter ve belgeler tespit edildi, önceden tasnif edilmiş olanlarla birlikte değerlendirilerek arşiv fonları yeniden oluşturuldu. Bu çalışma ile ilgililerin Kuyud-ı Kadime Arşivi'nden daha verimli bir şekilde istifade etmesi sağlanacak.

''Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi''ne üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, özel kütüphane ve arşivler ile çok sayıda ülkeden bilim adamı davet edildi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?