banner39

300 yıllık cami odun olacaktı

Samsun'da yerine yenisi yapılan ahşap caminin parçaları yakılması için bir fırıncıya satılınca kaymakam son anda olaya müdahale etti

Genel 01.08.2012, 15:12 01.08.2012, 15:18
300 yıllık cami odun olacaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Samsun'un Salıpazarı ilçesine bağlı Yenidoğan köyünde bulunan 300 yıllık ahşap cami, betonarme yeni caminin yapılmasının ardından yakılması için fırıncıya satıldı. Durumdan haberdar olan Ladik Kaymakamı'nın talimatıyla ahşap cami 50 lira fazla fiyata satın alınarak yakılmaktan kurtarıldı.

Ladik Kaymakamı Kadir Perçin, ilçede ahşap yapıları gelecek kuşaklara aktarmak için 'Ambarköy' projesi başlattıklarını söyledi.

Proje kapsamında köye ahşap camiler bulmak için 21 kişilik araştırma ekibi oluşturduklarını belirten Perçin, şöyle devam etti:

"Ekiplerimiz Salıpazarı ilçesinde kullanılmayan ahşap ambarları ararken, Yenidoğan Mahallesi'nde 300yıllık ahşap camiye rastladılar. Yaptığımız araştırmada caminin odun olarak yakılması için bir fırıncıya satıldığını tespit ettik. Fırıncı bize camiyi vermek istemedi, biz de köy ihtiyar heyetiyle görüştük. Ahşap caminin yanına beton cami yapıldığı için caminin sökülüp tahtalarının odun olarak yakılması için bin 450 liraya fırıncıya satıldığını ifade ettiler. Biz de 50 lira daha fazla vererek camiyi aldık."

Tamamı ahşap olan caminin 300 yıl içinde 3 kez yer değiştirdiğini anlatan Perçin, 200 metrekarelik caminin daha önce sökülüp küçültüldüğünü belirtti.

Perçin, caminin 64 metrekare ve iki katlı olarak Ambarköy'ün içinde orijinaline dokunulmadan yeniden inşa edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Caminin orijinalini baz alıp sadece giriş kısmında küçük bir değişiklik yaparak inşa ettik. Caminin girişi yoktu, biz de işlemeli bir kapı yerleştirdik. Çatı ve giriş haricinde tamamen kendi orijinal parçalarıyla monte edildi. Kurma çalışmaları 3 ay sürdü. Minaresi de tamamen ahşap ve Selimiye Camisi modelinde inşa edildi. Osmanlı şeyhülislamlarından Ladikli Mehmet Efendi'nin ismini verdik."

Camide kadrolu bir imam ve müezzin bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?