banner39

32 milyar dolarlık 'insan pazarı'

BM, dünya çapında yaklaşık 2 milyon 400 bin kişinin insan ticareti kurbanı olduğunu açıkladı

Genel 05.04.2012, 00:25 05.04.2012, 09:55
32 milyar dolarlık 'insan pazarı'

Dünya çapında insan ticareti önlenemiyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi'nin açıkladığı son veriler, dünyada 2 milyon 400 bin kişinin insan tacirlerinin kurbanı olduğunu ortaya koydu.

Bu kişilerin yüzde 80'inin fuhuşa zorlandığı, geri kalanının ise fabrikalarda köle işçi olarak çalıştırıldığı belirtildi. Hükümetlerin ise insan ticaretini engellemek için hiçbir çalışmada bulunmadığı vurgulandı.

Bu kişilerin yüzde 80'i seks kölesi olarak kullanılınırken, her 3 insan ticareti kurbanından, 2 'sinin kadın olduğu belirtildi. Açıklamaya göre, hükümetler tacirleri engellemek için hiçbir girişimde bulunmuyor.

YILDA 32 MİLYAR DOLARLIK RANT

Aralarında çocukların da bulunduğu tüm kurbanların sadece yüze biri kurtarılabiliyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan toplantıda insan tacirliği yapanların bu suçtan her yıl 32 milyar dolar rant sağladığı vurgulandı.

Toplantıya katılan, Birleşmiş Milletler insan ticaretine karşı iyi niyet elçisi oyuncu Mira Sorvino da durumun ciddiyetine dikkat çekti. Sorvino, insan ticaretiyle mücadele için yerel, bölgesel ve uluslararası çabaların koordineli olarak ortaya koyulması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?