banner39

33 idam kararını veren hakim dinlenecek!

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, Madımak olaylarından sonra haklarında kesin delil olmayan sanıklar hakkında 33 idam kararı veren hakimi dinleyecek

Genel 28.07.2012, 10:02 28.07.2012, 10:51
33 idam kararını veren hakim dinlenecek!

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Madımak davasında verilen 33 idamla ilgili dönemin Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi Başkanı Orhan Karadeniz'i dinleme kararı aldı.

İdam kararlarının arkasında dönemin Yargıtay Ceza Kurulu'nun baskıları olduğunu söyleyen Karadeniz, "Bizden önceki mahkeme heyetinin aldığı kararların birçoğuna katıldık. Ancak Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 'daha fazla ceza' isteğine direnemedik." demişti. Bu sözlerini mercek altına alan komisyon, önemli detaylara ulaşmaya çalışacak. 28 Şubat Alt Komisyonu Sözcüsü, Çankırı Milletvekili İdris Şahin, "Karadeniz, çok kritik isim. Davet edeceğiz." dedi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Meclis'in kapanmasıyla birlikte ara verdiği çalışmalarına yeniden başlıyor. Bu kapsamda özellikle 28 Şubat postmodern darbe süreci ve 27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili kritik isimlerle görüşme yapacak. Görüşmeler 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel ile Komisyon Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin önderliğinde yürütülüyor. Komisyon, yeni araştırma döneminde çok kritik kararlara imza atmış olan bir mahkeme başkanını dinleme kararı aldı. Bu isim 1993 yılında 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Madımak olaylarının sanıklarını yargılayan dönemin Ankara 1 No'lu DGM'nin başkanı Orhan Karadeniz. Hizbullah davasından Neşter operasyonu ve Danıştay saldırısına kadar Türkiye'nin en önemli davalarına bakan Hakim Karadeniz'in komisyon tarafından dinlenme isteğinin en başında Madımak yargılamaları geliyor. Orhan Karadeniz, olaylarla ilgili 33 sanığı idam cezasına mahkûm ederken 4 sanığı 20'şer yıl, 1 sanığı 15 yıl, 27 sanığı 7 yıl 6'şar ay, 2 sanığı 5'er yıl ağır, 1 sanığı ise 2 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Karadeniz'in yıllar sonra gelen itirafları ise Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun dikkatini çekti.

BASKILAR OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Orhan Karadeniz, verilen idam kararlarının arkasında dönemin Yargıtay Ceza Kurulu'nun baskıları olduğunu söylemiş ve, "Bizden önceki mahkeme heyetinin aldığı kararların birçoğuna katıldık. Ancak Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 'daha fazla ceza' isteğine direnemedik." ifadelerini kullanmıştı. Karadeniz'in bu sözlerini mercek altına alan komisyon, yargılamaya ilişkin önemli detaylara ulaşmaya çalışacak. Karadeniz'e kısa sürede davetiye gönderilecek. Orhan Karadeniz'in baktığı kritik davalardan bazıları şunlar: Madımak, Beyaz Enerji, Hizbullah, Akın Birdal suikastı, Neşter operasyonu, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy cinayetleri, Danıştay saldırısı, Cumhuriyet gazetesine saldırı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?