banner39

33 mahsur madenciye iş teklifi

Şili'de bir ay 10 gündür 700 metre yerin altında mahsur bulunan işçilere yeni iş teklifleri geldi.

Genel 16.09.2010, 12:08 16.09.2010, 12:08
33 mahsur madenciye iş teklifi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Şili'de yerin 700 metre altında 40 gündür mahsur bulunan 33 madenciye, kurtulduktan sonra güvenli bir işte çalışmaları için iş teklifi yağıyor. 

Şili'de faaliyet gösteren onlarca şirketten, dünyanın en uzun süre yeraltında kalan ve daha aylarca kalacağa benzeyen madencileri için şimdiye kadar bin 188 iş teklifi geldi. 
Bunların arasında buldozer operatörü, tamirci, elektrikçi gibi klasiklerin yanı sıra "risk azaltma uzmanı" veya "kaçış tüneli kazıcı" gibi tecrübelerine uygun iş teklifleri yer alıyor.
Madencilerin mahsur kaldığı çöken madenin sahibi San Esteban Madencilik Şirketi, çökmeden bu yana iflas korumaya alınmış ve mahsur madencilerin maaş ücretlerini ödeyemeyeceğini açıklamıştı.

Bu arada, 5 Ağustos'tan beri mahsur madencileri kurtarmak için yürütülen çalışmalarda "B Planı" çerçevesinde kullanılan sondaj makinasının kı rılan ve tüneli tıkayan parçası çıkarıldı. 
Delme makinasının da tamiriyle birlikte 6 günü aşkın süredir ara verilen delme işlemine kısa zamanda yeniden başlanması bekleniyor. T-130 adlı sondaj makinası, 268. metrede durdurulmuştu.

Kurtarma çalışmaları çerçevesinde çalıştırılan diğer makina Strata 950'nin ise 283 metre derinliğe ulaştığı ve daha önce açıklandığı gibi bak ım ve onarım için durdurulmadan çalıştırılmaya devam edileceği belirtildi.

"C Planı" çerçevesinde çalıştırılacak diğer sondaj makinası "RIG-422"nin ise montajı sürüyor ve pazartesi devreye girmesi bekleniyor. 

Öte yandan, madencileri 66 ila 70 cm genişliğindeki tünelden dışarı çıkarırken kullanılacak çelik kapsülü, tasarlama ve üretme çalışmasına da Şili Deniz Kuvvetleri tarafından başlandı.

4 mm kalınlığında çelikten yapılacak kapsül, 2,5 metre uzunluğunda ve 54 cm çapında olacak. 250 kilo ağırlığındaki kurtarma kapsülünün, 3 saat s üreyle yetecek oksijen ve acil durumda kaçışın yanı sıra ses ve görüntü sistemi bulunacak. 

Tek tek yapılacak kurtarma işlemi sırasında madenciler koruma gözlükleri, eldiven, kaska monte fener, güvenlik botları ve yansımalı özel kıyafetler giyecek. Bir işçinin yukarı çekilmesinin 1,5 saat kadar sürmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?