33 yeni karınca cinsi keşfedildi

ABD’li bir biyolog ve ekibi tarafından Orta Amerika ve Karayip bölgesinde yapılan uzun araştırmalar neticesinde 33 yeni karınca türü bulundu.

33 yeni karınca cinsi keşfedildi

Utah Üniversitesi’nde biyolog olan Jack Longino, dünyanın en büyük popülasyonunu oluşturan canlılardan biri olan karıncalara 33 yeni cins eklenmesini sağladı. Biyoloji profesörü, keşifleri hakkında “Yeni türler mikroskop altında kabuslara neden olabilecek şeyler gibi beliriyor. Yüzleri çok geniş kalkanlar gibi, gözleri yüzlerinin kenarındaki çok küçük noktalara indirgenmiş... Çeneleri ise keskin dişlerle dolu” dedi.Longino “Alien filmindeki küçük yaratığı andırıyorlar. Yakından bakınca gerçekten korkutucu görünüyorlar. Bu yüzden biraz da komikler” dedi.

Zootoxa dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Longino, Eurhopalothrix familyasına ait 14 yeni cins belirledi ve bu türleri bilinen 14 cinsden ayrıştırdı. Yunanca olan tür adı, Eurhopalothrix cinslerinin birçoğunun sahip olduğu tüy şeklini temsil ediyor.Longino, bir diğer çalışmasında da Octostruma familyasına ait 19 yeni tür keşfine yer verdi. Yeni türler, varlığı bilinen 15 cinsden kendilerini ayrıştıran farklılıklarıyla tanımlandı. ‘Sekiz şişkinlik’ anlamına gelen Octostruma, karınca türlerinin sekiz segmentli antenlerini temsil ediyor.YAPRAK ÇÖPÜ LORDLARI

Longino, “Yeni türler genelde küçük orman topluluklarında bulunuyor ve ağırlıklı olarak tarımsal alanlarda ortaya çıkıyor. Bu durum, Orta Amerika’daki ormanları koruma çabasının önemini gösteriyor” dedi.

Yeni karınca türlerinin birçoğu 0,2 - 0,1 cm kadar küçük bir boya sahipler... Birçoğu, çürümekte olan odun veya ölü yaprak örtülerinin altında yaşamayı tercih ediyor.

Longino “Neredeyse gözleri yok. Görüntüleri tespit etmeyen ama ışığı yakalayan gözleriyle yaprak çöplüğünde bir şeyler bulabilmek için geziniyorlar. Karıncaların kendilerini kamufle etmek için ince bir kiraç tabakasına buladığı, av olarak da yumuşak vücutlu küçük böcek ve örümcekleri tercih ettiğini düşünüyoruz” dedi.Yapraklarda yaşamayı seven karıncalar için Longino’nun belirlediği bazı isimler:

- Eurhopalothrix zipacna: Guatemala ve Honduras’ta bulunan karınca, vahşi ve timsah benzeri bir Maya şeytanından adını alıyor.

- Eurhopalothrix xibalba: ‘Korkunun yeri’ anlamına gelen ad, Maya mitolojisinde ölüm tarafından kontrol edilen yeri temsil ediyor.

- Eurhopalothrix hunhau: Önemli bir yeraltı dünyasının lordu. Bu adı alan tür, Meksika ve Guatemala’da yaşıyor.

Günümüzde, 15 bin karınca türü olduğu biliniyor. Cinsler arasındaki en büyük farklılık, vücut yapıları olurken, karınca cinslerinin 30 bin civarında olabileceği düşünülüyor.

Longino ise yapılan genetik çalışmalar sonucunda ‘100 bine yakın karınca türü olabileceğini anladıklarını’ söyledi.

Dünyada 700 bin bilinen böcek türü bulunuyor ama bu sayının her yıl artması bekleniyor. Dünyada yaşayan canlı türlerinin yüzde 70-80’ini ise böcekler oluşturuyor.

Yeni türler keşfetmek konusunda oldukça başarılı olan Longino, en son başarısıyla keşif sayısını 131’e çıkardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 22:56
banner53
YORUM EKLE

banner39