banner39

35 bin konutun yıkımı yarın başlıyor

35 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında yıkımını öngören uygulama yarın Gaziosmanpaşa'da başlıyor

Genel 05.04.2013, 16:07 05.04.2013, 16:12
35 bin konutun yıkımı yarın başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziosmanpaşa'da yarın kentsel dönüşümün ikinci büyük adımı atılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 35 bin birim bağımsız konutun dönüştürülmesini başlatacaklarını söyledi.

''Kentsel dönüşümün İstanbul'daki ikinci yıkım dalgası, yarın Gaziosmanpaşa'da başlayacak. Neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Bayraktar, yarın Gaziosmanpaşa ile beraber Kartal, Bağcılar ve Bayrampaşa'nın yanı sıra İzmir, Sakarya, Rize ve Diyarbakır'da da kentsel dönüşümü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla başlatacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Kentsel dönüşümün ikinci büyük adımını yarın atacağız. Yaklaşık 35 bin birim bağımsız konutun dönüştürülmesini başlatacağız. Bu, bundan sonra dalga dalga devam edecek. 2013'ün sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar da 400 bin birim bağımsız konut ve iş yerinin dönüşümünün başlatılmasını hedefliyoruz. Tabii yerinde, rızaya dayalı dönüşüm yapıyoruz. Vatandaşlarımıza kira yardımı yapıyoruz ve kredi desteği veriyoruz. Kentsel dönüşüm yapılan yerlerde vatandaş açısından KDV, vergi, harç yok. Bu bakımdan riskli evini yenileyecek vatandaşlar çok avantajlı. Bu yüzden istiyoruz ki, 'Vatandaştan talep gelsin ve biz bu kentsel dönüşümü vatandaşın isteği doğrultusunda yürütelim'. Nitekim öyle de yapıyoruz. Bu konuda çok başarılı olan belediyelerimiz var. Bu projeyi ülkemizin modern şehirlere kavuşması, şehirlerimizin çevreci boyutuna sahip olması, vatandaşlarımızın daha mutlu ve huzurlu olması, modern hayatın gerektirdiği donatılarla bezenmiş, yeşili, parkı, bahçesi ve eğitim tesisleri olan yerleşim birimlerine kavuşması için önemsiyoruz ve yoğun bir gayret içerisindeyiz.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?