400 yıllık camide çinilerin önünde radyatör!

Kocamustafapaşa'da Mimar Sinan tarafından yapılan Ramazan Efendi Camii’ndeki eşsiz duvar çinilerinin önüne radyatör yerleştirildi

Genel 15.04.2016, 15:58 15.04.2016, 16:41
400 yıllık camide çinilerin önünde radyatör!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Kocamustafapaşa’da Bezirganbaşı Hacı Hüsrev Çelebi tarafından, Şeyh Ramazan Efendi adına 1586 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan ve Bezirganbaşı Camii, Hüsrev Çelebi Camii ve Bazergân Mescidi gibi isimlerle anılan Ramazan Efendi Camii’nde radyatör skandalı yaşandı.

Arkeofili.com’da yer alan habere göre, olay, camiye giden bir yurttaşın çektiği fotoğrafları Twitter’da paylaşması üzerine ortaya çıktı. Fotoğraflarda radyatörlerinyanı sıra pencerelerden birine yerleştirilmiş dev bir klima da dikkat çekiyor. Radyatörlerin üstünde camiye gelenlere yönelik “Lütfen peteklere yaslanmayın, tarihi çiniler kırılarak zarar görmektedir” yazılı not da görülüyor.

Eşiktaşını geçerek camiye girdikten sonra mermer mihrap ve minberi çevreleyen çiniler 16. yüzyıla tarihleniyor. İç mekan duvarları, mihrap yükseltisine kadar bu çinilerle bezeli. Cami, Sinan’ın son eserlerinden biri sayılıyor. 1782 yılında meydana gelen yangında zarar gören caminin, 19’uncu yüzyıl başlarında ünlü bestekâr Hammamizade İsmail Dede Efendi tarafından tamir ettirildiği biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?