banner39

4G ihalesi Mayıs ayında yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Yetkilendirme ihalesini 3 ay içerisinde tamamlayarak, bu yıl içinde 4G hizmetlerini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız" dedi.

Genel 04.03.2015, 18:11 05.03.2015, 07:29
4G ihalesi Mayıs ayında yapılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 4G yetkilendirmesine ihalesine ilişkin, "Yetkilendirme ihalesini 3 ay içerisinde tamamlayarak, bu yıl içinde 4G hizmetlerini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız" dedi.

"4G sürecinin başlatılması" konulu basın toplantısında konuşan Elvan, Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojilerinde çağın gerisinde kalmayacağını söyledi.

Türkiye'nin geleceği için 4G yetkilendirmesi konusunu önemsediklerini belirten Elvan, "Teknolojiyi bir kez kaçırdınız mı hızına yetişmeniz mümkün değil" dedi.

Bundan sadece 15 yıl önce dünyanın sadece yüzde 4'ünün internete bağlandığını hatırlatan Elvan,  "Bugün 7,2 milyarlık dünya nüfusunun yüzde 43'ü internet kullanıcısıdır. Ve mobil abone sayısı ise 7 milyarı buluyor" bilgisini verdi.

Elvan, mobil telefonlardan internete bağlanan kullanıcı sayısının her geçen gün arttığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Hem teknik hem de potansiyel olarak neredeyse GSM abonelerinin tamamı mobil genişbant imkanına sahip. Dolayısıyla  yakın bir zamanda mobil geniş bant kullanımı yüzde 100'e ulaşacak. İnternet altyapısı da buna izin verecek şekilde gelişmek zorunda. Hükümet olarak göreve geldiğimiz ilk günden bu yana bilişim altyapısına verdiğimiz önem de işte bundan kaynaklanıyor. 

Keza hükümet olarak bu sektöre bu kadar büyük önem vermeseydik bugün bu alanda Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri konumunda olamazdık. 2003 yılında yaklaşık 20.000 olan genişbant abone sayısı 41,2 milyona ulaşamazdı. 2003 yılında hiç bulunmayan fiber abone sayısı 1,5 milyon olamazdı. 2003 yılında 28 milyon olan mobil abone sayısı 72 milyona çıkamazdı. 2004 yılında kişi başına 56 dakika olan mobil telefonla aylık görüşme süresi 370 dakikaya yükselemezdi."

"4. nesil altyapısına kavuşmamız gerekiyor"

Lütfi Elvan, mobil kullanımda, sesli iletişimden veri iletişimine doğru hızlı bir eğilim bulunduğunu belirterek, "Halihazırda ülkemizde kullanılan mobil elektronik haberleşme teknolojileri (2G ve 3G) geçmişte tüketici beklentilerini olabildiğince karşıladı. Ancak, beklenti ve ihtiyaçlar artmaya başladı ve bu altyapılar yetersiz kalmaya başlamış durumdadır. Bu nedenle altyapımızı daha geliştirmemiz ve 4. nesil altyapısına kavuşmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

4G sistemlerin, halihazırda 3G ile ulaşılan veri hızını bütünleşik frekans sistemiyle onlarca kat artırdığını söyleyen Elvan, bu teknoloji ile video izlemek, TV izlemek ve veri indirmenin 3G'ye oranla çok daha kolay ve hızlı olacağını anlattı.

Bakanlığın 4. nesil (4G) mobil elektronik haberleşme teknolojisi olarak kabul edilen Long Term Evolution (LTE) teknolojisine geçiş için çalışmalara geçen yıl başladığını hatırlatan Elvan, "Sonuçta, ülkemiz için optimum faydanın sağlanacağı bir model ortaya kondu. Ayrıca, kullanım hakkı asgari değerleri belirlendi ve Bakanlar Kurulumuzun onayına sunuldu" diye konuştu.

"İhalede tüm firmaların azami ölçüde eşit şartlarda yarışmasını istiyoruz"

4G ihalesine ilişkin bilgiler veren Elvan, "Vereceğimiz yetkilendirme kapsamında 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz'den toplam 390 MHz'i mevcut 3 mobil işletmeci için ihale edeceğiz. İhalede şimdiye kadar verilen toplam frekansın iki katından fazlasını vermiş olacağız. 2600 MHz'den ise mevcut işletmecilerin yanında yeni bir işletmeciye de yer açacağız. Vereceğimiz frekansları teknoloji tarafsız olarak kullanılabilir hale getirmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla 3G yetkilendirmelerinde Ar-Ge merkezi açma, Ar-Ge personeli istihdamı ve yerli tedarik gibi bazı şartlar getirdiklerini anımsatan Elvan, şöyle konuştu:

"4G'de de benzer Ar-Ge yükümlülüklerini geliştirerek devam ettireceğiz. Bu kapsamda mobil işletmecilerin kendi bünyelerindeki Ar-Ge'nin de gelişmesini destekleyeceğiz. İhalede tüm firmaların azami ölçüde eşit şartlarda yarışmasını istiyoruz. Bunun için de ihale sonunda tüm işletmelerimizin sahip oldukları band genişliklerinin azami ölçüde dengelenmesini amaçlıyoruz.

Bu maksatla bantlar arasında “cap”ler (azami alınabilecek frekans miktarı) koyarak, bant genişliği açısından bir işletmecinin diğerlerine göre çok avantajlı hale gelmesini önlenmeye çalıştık. Nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinde 'Aktif Paylaşım' isteyerek, hem de ülke olarak kaynak israfının önlenmesi, hem de işletmelerimizin gereksiz yatırımının önüne geçilmesini hedefledik.

Yoğun yerleşimin olduğu yerlerde ise kule, enerji, yedek enerji, konteynır gibi “Pasif Altyapı”nın ortak kullanımını isteyerek maliyetlerin azaltılmasını amaçladık."

"3G'nin yükümlülükleri 2019 yılına kadar devam ediyor"

Elvan, 3G ve 4G yükümlülüklerinin beraberce değerlendirilmesi ile gereksiz ve çifte yatırımların engellenmesine gayret ettiklerinin altını çizerek, "Bununla neyi kastediyoruz? Bildiğiniz gibi 3G'nin yükümlülükleri 2019 yılına kadar devam ediyor. Ancak 4G hizmeti sunulan yerlerde ayrıca 3G hizmeti sunulması istenmeyecektir. Bununla birlikte belirli bir hizmet kalitesiyle 3G hizmet sunulması halinde de 4G yükümlülükleri aranmayacaktır" diye konuştu.

"Hizmetler vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla sağlanmış olacak"

İhale bedeli konusuna da değinen Bakan Elvan, "Kamu bir kaynak kullandırıyor ve tabii ki buna bir bedel alması gerekiyor. Bu çerçevede yetkilendirmenin asgari değerlerinin belirlenebilmesi için bir ekip oluşturularak bilimsel bir çalışma yapıldı. Ve farklı modeller geliştirildi. Bu çalışmaların tamamı BTK tarafından yürütüldü" dedi.

Elvan devamla şunları aktardı: 

"Yapılan çalışmaların sonunda Avrupa ülkelerinde yapılan 4G ihaleleri sonunda gerçekleşen frekans bazı bandındaki fiyatlar ve mobil işletmeci gelirleri, toplam yatırım, abone başına toplam gelir durumları, abone başına aylık ortalama görüşme süresi, mobil-geniş bans penetrasyon oranları gibi parametreler göz önünde bulundurularak en uygun model belirlenmiştir. İstiyoruz ki karar verdiğimiz, başlattığımız anda 3G de olduğu gibi hızlı bir şekilde yayılsın. Vatandaşımız çok kısa sürede bu teknolojik hizmete erişsin diye en az 3 firmanın olduğu rekabetçi bir pazar ortaya çıkaracağız. Ve bu hizmetler vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla sağlanmış olacak."

"6 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun en az yüzde 90'ı 4G kapsama alanı içine girmiş olacak"

Elvan, 4G ile ilgili takvimin belirledikleri çerçeve ve zamanlamada devam ettiğini aktararak, ihale ile ilgili iş ve işlemler konusunda BTK'yı görevlendirdiklerini yineledi. Elvan şunları kaydetti:

"BTK bu konuda bakanlığımız ile koordineli olarak çalışmalarına devam ediyor. Yetkilendirme ihalesini 3 ay içerisinde tamamlayarak, bu yıl içinde 4G hizmetlerini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 4G şeffaf bir şekilde kamunun önünde gerçekleştirilecektir. Bu hizmetin sunumundan itibaren de, 6 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun en az yüzde 90'ı, 8 yıl içerisinde de en az yüzde 95'i 4G kapsama alanı içine girmiş olacak. 3 yıl içerisinde de otoyollar ve yüksek hızlı tren hatlarının en az yüzde 99'u, 6 yıl içerisinde ise bölünmüş karayollarının en az yüzde 95'i kapsama alanı içine girecek."

Toplantıya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Bakanlık Müsteşarı Feridun Bilgin ve Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç da katıldı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?