banner15

5 özel harekatçı tutuklandı

Ankara'da eski özel harekatçılar davasında mahkemeye sevk edilen 5 sanık tutuklanarak cezaevine gönderildi

5 özel harekatçı tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinin yürüttüğü bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı.

Eski özel harekatçılar Ayhan A, Seyfettin L, Enver U, Ayhan Ö. ve Uğur Ş, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine çıkarıldı. Mahkeme, zanlıların tutuklanmasına karar verdi.

Özel harekatçılardan Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Ayhan Akça savcılığa verdikleri ifadelerde "Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın'ı yakalayarak İbrahim Şahin'e teslim ettiklerini" söylediler.

Özel Harekatçılar Özkan, Lap, Ulu, Şahin ve Akça faili meçhullerle ilgili "bilgimiz yok" dedi. Savcıların sorguda Ayhan Çarkın'ın itirafında yer alan faili meçhul cinayetleri nasıl işlediklerini sorduğu öğrenildi. Savcılar, birilerinin öldürülmesi için MGK'dan karar alınıp alınmadığını da sordu. Özal harekat polislerinin ise  "Alınan herhangi bir karardan haberimiz yok" cevabını verdiği öğrenildi. Mahkemeye sevk edilen zanlılar tutuklandı.

Baskın'ı İbrahim Şahin'e verdik

Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın cinayetini soran savcılara özel harekatçılardan, "Özel Harekat Daire Başkanı olarak İbrahim Şahin'e teslim ettik, daha sonra ne olduğunu bilmiyoruz" cevabı geldi. Ayhan Çarkın ise Mecit Baskın'ın Gölbaşı civarında öldürüldüğünü itiraf etmişti. İfade veren özel harekatçıların Ayhan Çarkın'ın ifadesinde geçen unsurların yalan olduğunu söylerken, Ayhan Çarkın'ın 16 yıldır kokain kullandığını ileri sürdüler. Öte yandan, soruşturma kapsamında Alper Tekdemir göz altına alınırken Ziya Bandırmalıoğlu'nun firarda olduğu ortaya çıktı.

Radikal Gazetesi 'ne geçen mart ayında faili meçhul cinayetler ve derin devlet yapılanması konusunda açıklamalar yapan Ayhan Çarkın, soruşturmanın İstanbul ayağını yürüten Özel Yetkili Savcı Hakan Karaali'ye 11 sayfalık ifade vermiş,Ankara'da 1994 yılında yaşanan 4 faili meçhul cinayetten sorumlu olduğunu iddia etmişti. Aralarında sanatçı Yılmaz Erdoğan'ın amcası Sağlık Bakanlığı Müfettişi Namık Erdoğan, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, DEP Ankara İl Başkanı Faik Candan ve avukat Yusuf Ekinci'nin öldürülmeleri olaylarına katıldığını ifade eden Çarkın, avukat Yusuf Ekinci'yi Ayhan Akça'nın, Faik Candan'ı Ahmet Sakarya'nın öldürdüğünü söylemişti. Çarkın 4 Haziran'da Ankara'da tutuklanırken, ifadeleri doğrultusunda eski özel harekâtçı ve Susurluk hükümlüsü Ercan Ersoy gözaltına alınmış, o da 20 Haziran'da cezaevine konulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 08:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35