banner39

55 general ve amiral emekli edildi

YAŞ'ta 29 general ve amiral terfi etti. Ergenekon ve Balyoz'dan 40 asker emekli edildi. 'Andıç'tan hakkında yakalama kararı bulunan Taşdeler ise YAŞ üyesi olarak kaldı.

Genel 04.08.2012, 11:01 05.08.2012, 22:23
55 general ve amiral emekli edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YAŞ'ta beklenen karar açıklandı. Üç gün boyunca devam eden toplantıların sonucunda 29 general ve amiralin bir üst rütbeye terfi ettiği açıklandı. 47 Albay ise generalliğe terfi ettirildi. 55 Amiral ve General ise kadrosuzluk ve 1 Amiral de yaş haddinden emekliye ayrıldı.

- Hakkında İnternet Andıcı davasından yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, YAŞ üyesi olarak atandı. İnternet Andıcı davasında hakkında yakalama kararı bulunan Taşdeler halen GATA'da tedavi görüyor.

- Korgenaral Galip Mendi, Orgeneralliğe terfi ettirilerek görevi Anadolu'yu İran, Irak ve Suriye'den gelecek saldırılara karşı korumak olan 2. Ordu Komutanlığı'na atandı. Mendi, 3 Eylül 2008 tarihinde Kocaeli Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı görevindeyken, Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan emekli Orgeneral Şener Eruygur ile Orgeneral Hurşit Tolon'u, Dönemin Genelkurmay İlker Başbuğ'un talimatı ile, Türk Silahlı Kuvvetleri adına ziyaret etmişti.

- 2. Ordu konmutanı Servet Yörük, EDOK Komutanı oldu.

HARP AKADEMİLERİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

- Yaş haddinden emekli edilen komutanın Harp Akademileri Komutan Orgeral Aslan Güner olduğun öğrenildi.

Harp Akademileri'nde tenzili rütbeye gidildi. Harp Akademilerini bundan böyle orgeneral değil korgeneral yönetecek.

TUTUKLU GENERALLER EMEKLİ EDİLDİ

Ergenekon, Balyoz ve Andıç gibi davalardan tutuklu bulunan ya  da yargılanan 40 general ve amiral de emekli edildi.

Emekliye sevkedilen general ve amiraller şunlar:

Korgeneraller: İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç, Yurdaer Olcan (Karacı); Korcan Pulatsü, Ziya Güler (Havacı).

Tümgeneraller: Ahmet Yavuz, Gürbüz Kaya, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Berkay Turgut, Bekir Memiş, Fehmi Canan (Karacı), Beyazıt Karataş, Güngör Kurubaş (Havacı); Halil Helvacıoğlu (Jandarma).

Tuğgeneraller: M. Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Lokman Ekinci, Gökhan Gökay (Karacı); Mustafa İlhan (Havacı); Ali Aydın, Bulut Ömer Mimiroğlu (Jandarma).

Koramiraller: Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç.

Tümamiraller: Mücahit Şişlioğlu, Cem Gürdeniz, Fikret Güneş.

Tuğamiraller: Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Nadir Hakan Eraydın, Serdar Okan Kırçiçek, Cem Aziz Çakmak, Levent Erkek, Mehmet Fatih Ilğar, Turgay Erdağ.

HAKKINDA YAKALAMA KARARI OLAN TAŞDELER YAŞ'TA İKİNCİ SADE ÜYE OLDU

YAŞ kararlarıyla şuranın 1 olan "sade üyesi", 2'ye yükseldi. "Sade üyelik" uygulaması geçen yıl başlatılmıştı.  Balyoz kapsamında tutuklanan Harp Akademileri komutanı orgeneral Bilgin Balanlı'nın geçen yılki şurada sadece YAŞ üyesi olması kararlaştırılmıştı. Bu yıl da, yine Balyoz davasından hakkında yakalama kararı bulunan ancak GATA'da tedavi altında olan Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Nusdet Taşdeler'in de "sade YAŞ üyesi" olması uygun bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden bu yıl ilk kez yapılan açıklamada şöyle denildi:

-29 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 33 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.

- Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 55 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren, 1 amiral ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2012 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü