banner39

6 bin 620 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı

Terörle bağlantılı şüpheliler hakkında Türkiye'ye zamanında bilgi verilmesi gerektiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Bugüne kadar 81 ülkeden 6 bin 620 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konmuştur" dedi

Genel 27.09.2014, 00:18 27.09.2014, 09:39
6 bin 620 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Türkiye başından beri bölgedeki silahlı örgütlerle mücadelede ve yabancı savaşçılar konusunda kararlı bir duruş sergilemiştir. Bugüne kadar 81 ülkeden 6 bin 620 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konmuştur, 73 ülkeden bin 13 kişi ise Türkiye'den sınır dışı edilmiştir" dedi. 

İçişleri Bakanı Ala, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve beraberindeki heyet ile bakanlık binasında yaklaşık 2 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından iki bakan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Ala, Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, "Türkiye ve Fransa güçlü tarihi bağlarla birbirine bağlı müttefik iki ülkedir. Bakanlıklarımız arasında yürütülen ve yürütülecek olan işbirliği çalışmalarını ele aldık" dedi. 

Bölgedeki güvenlik sorunlarını, bu sorunların çözümü ve bölgedeki terör örgütleri ile mücadelenin görüşmede ele alındığını belirten Ala, şunları söyledi:

"Bugün bölgede karşı karşıya kalınan sorunlar sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın önemli sorunları haline gelmiştir. Ancak Türkiye doğrudan etkilenmektedir. Biz Türkiye olarak en başından uyarılarımızı yapmıştık. Türkiye başından beri bölgedeki silahlı örgütlerle mücadelede ve yabancı savaşçılar konusunda kararlı bir duruş sergilemiştir. Bugüne kadar 81 ülkeden 6 bin 620 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konmuştur, 73 ülkeden bin 13 kişi ise Türkiye'den sınır dışı edilmiştir. Ancak yabancı savaşçılar konusunda kaynak ülkelerden öncelikle beklentimiz özellikle terörle bağlantısı bilinen, tespit edilmiş bu kişiler ülkelerinden ayrılmadan durdurulmalı ve bu konuda gerekli bilgi zamanında Türkiye'ye verilmelidir."

Türkiye'nin bugüne kadar Suriyeli kardeşlerine kapılarını açarak kendi imkanlarıyla her türlü yardımı yaptığını ve yapmaya devam ettiğini dile getiren Ala, "Ancak Türkiye'deki Suriyeli misafirlerimizin sayısı 1,5 milyonu aşmıştır, bu bir ülke nüfusudur. Bu konuda da uluslararası toplumun gerekli katkıyı sağlaması insani açıdan olduğu kadar ortak güvenliğimiz açısından da bir gerekliliktir. Ancak bugüne kadar kayda değer bir yardım ulaşmamıştır" diye konuştu. 

Son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Ala, "Özellikle terörle mücadele ve ülke güvenliğimiz bakımından iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da etkinleştirilmesi için mekanizmaların çalıştırılması ve en az hata ile işlemesi konusunda işbirliği yapmamız kararlaştırılmıştır" dedi. 

FRANSA İÇİŞLERİ BAKANI CAZENEUVE

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve ise İçişleri Bakanı Ala'ya en içten duygularla teşekkür ettiğini belirterek, "Zaten yakın bir iletişim halindeydik, sıcak bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye hükümet olarak ve devlet olarak da çok büyük bir çalışmanın üstesinden gelmektedir. Nitekim Birleşmiş Milletler'deki yüksek komitenin de değinmiş olduğu gibi ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli mültecilerin ülkenizde kaldığı için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Cazeneuve, bu toplantı vesilesiyle Fransa'nın terörle mücadelesindeki kararlılığını paylaştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Fransız Cumhurbaşkanı da bu konuda çok önemli kararlılık sergilemektedir. Terörle mücadele bizim ortak hedefimiz olmalıdır. Bu doğrultuda iletişimimizi her geçen gün daha da kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Terör faaliyetleri konusunda birbirimizle hızlı iletişim içinde bulunmamız gerekiyor, bu sadece istihbarat birimlerinde değil aynı anda polis teşkilatında istenmektedir. İki teşkilat arasında gerçekten örnek ilişkiler var bunların daha da ilerletilmesi lazım."  

Fransa vatandaşları için terör faaliyetlerine yönelik çok önemli bir yapısal önlem üzerinde çalıştıklarını anlatan Cazeneuve, "Fransa vatandaşlarının terör faaliyetlerinde bulunmak üzere ülkeyi terk etmelerini önlemeye çalışıyoruz. Terör örgütlerinin çökertilmesine de çok büyük bir çaba sarf ediyoruz. İnternet üzerinde de terör örgütlerinin propagandalarını engellemeye çalışıyoruz" dedi. 

Cazeneuve, Türkiye üzerinden geçerek terör faaliyetlerine katılacak Fransa vatandaşlarını da bu çalışmayla engellemeyi amaçladıklarını söyledi. 

Sınır dışı edilen Fransız vatandaşların ülkeye tekrar dönüşlerine ilişkin de konuştuklarını belirten Cazeneuve, geri dönüşlerin daha güvenilir olması için koşulları ele aldıklarını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?