6 trilyon dolarlık sahte tahvil yakalandı

İsviçre'de ABD'nin borçlarının yarısına denk gelen 6 trilyon dolar değerinde sahte ABD hazine tahvili ele geçirildi.

Genel 17.02.2012, 16:54 17.02.2012, 20:08
6 trilyon dolarlık sahte tahvil yakalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre'de 'Tahvil' skandalı... İtalyan polisi, İsviçre'de 6 trilyon dolarlık sahte amerikan hazine tahvili ortaya çıkardığını açıkladı.

Devam eden bir mafya soruşturmasında, 6 trilyon dolarlık sahte ABD hazine bonosu ele geçirildi. Bloomberg'in haberine göre, İtalyan savcılar devam etmekte olan bir mafya soruşturması çerçevesinde, 6 trilyon dolar değerinde sahte ABD hazine bonosuna el koydular.

ABD'NİN BORÇLARININ YARISINA DENK

Savcılar, ABD'nin kamu borçlarının yaklaşık yarısına denk gelen bu miktardaki bononun, Zürih'teki özel banka  kasalarında saklandığını, konuyla ilgili 8 kişinin tutuklandığını da açıkladılar.

ABD yetkilileri ise konuyla ilgli henüz resmi bir yorumda bulunmadı.

BU İLK DEĞİL

2009 yılında da İtalyan polisi 116 milyar ve 134 milyar dolarlık sahte ABD hazine bonosunun ele geçirildiği iki operasyon düzenlemişlerdi ama bugün ele geçirilen miktar 2009 yılınındaki miktarın 25 katı...

2009 yılının Haziran ayında İtalyan mâli polisi (Guardia italiana di Finanza), Chiasso tren istasyonunda araçtan inen ve İsviçre'ye girmeye çalışan ellili yaşlarındaki iki Japon'un valizlerinde gizledikleri ve gümrük sınırında beyanda bulunmadıkları 134 milyar dolarlık Amerikan hazine tahvillerine el koymuştu. Tahvillerin gerçek mi yoksa sahte mi olduğu uzun süre tartışılmıştı.

İTALYA'DA 134 MİLYAR DOLARLIK TAHVİL YAKALANDI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

DAHA ÖNCE YAKALANAN TAHVİLLERLE İLGİLİ TARTIŞMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?