banner39

63 gün sonra yeni yüzüyle taburcu oldu

İlk yüz nakli gerçekleştirilen Uğur Acar, ameliyattan 63 gün sonra taburcu oldu

Genel 25.03.2012, 09:08 25.03.2012, 09:08
63 gün sonra yeni yüzüyle taburcu oldu

Türkiye'nin ilk yüz nakli olan hastası Uğur Acar (19), tıp tarihine geçen başarılı ameliyattan 63 gün sonra taburcu oldu.

21 Ocak'tan bu yana tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nden yeni yüzüyle ayrılan Acar'la ilgili açıklamayı yine operasyonu gerçekleştiren ekibin başındaki isim Prof. Dr. Ömer Özkan yaptı. Basına dağıtılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Uğur Acar, şifa ile ameliyat sonrası ikinci ayında taburcu edilmiştir. Hastamızın takibinde seyri beklendiği gibi olumlu şekilde izlenmiştir. Hastamız, belirli aralıklarla kontrole gelmesi sağlanarak yakın takip altında tutulacaktır." Akdeniz'den sonra ikinci yüz naklini Hacettepe Cengiz Gül'e, Gazi ise Hatice Nergis'e yapmıştı.

AKDAĞ: HACETTEPE İÇİN KURALLAR UYGULANACAK

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, toplantılara katılmak üzere geldiği Adana'da basın mensuplarının Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yüz ile kol ve bacak nakilleri ruhsatının iptal edilmesiyle ilgili sorusu üzerine, söyleyecek çok fazla şey olmadığını kaydetti. Seçkin bilim adamlarından oluşan Bilimsel Kurul'un toplandığını belirten Akdağ, şöyle devam etti: "Zaten onlar kurallar koymuştu. O kurallara uyulmadığı yerde gerekeni yapacağımızı da söylemiştik. Bilimsel kurul kararını verdi ve Hacettepe Üniversitesi'nin, kol, bacak ya da yüz nakliyle ilgili ruhsatı iptal edildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi seçkin bir fakülte. Diğer organ nakilleriyle ilgili bugüne kadar çok başarılı işler yapmıştır. Ama kurallar uygulanacaktır. Çünkü bizim için insan hayatı son derece önemlidir."

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?